Ako vyčistiť koberce s vysokým vlasom, jutový či vlnený koberec

ako čistiť koberce

Koberec je jedným z tých prvkov, ktoré môžu váš domov vytvoriť alebo zničiť. Pri správnej údržbe a starostlivosti zostane váš koberec mäkký a dodá vášmu domovu niečo navyše.  Keď sa však váš koberec zašpiní, znečistí alebo poškodí, môže okamžite spôsobiť, že akákoľvek miestnosť v domácnosti bude vyzerať mierne fádne a nudne. Poradíme vám ako vyčistiť jutový a vlnený koberec, či koberce s vysokým dlhým vlasom. Aby sme vám pomohli zachovať nový vzhľad a pocit mäkkosti vašich podláh, pridali sme päť tipov aj na čistenie bežných kobercov, ktoré by mal poznať každý majiteľ domu.

Ako čistiť jutový koberec

Ako čistiť jutový koberec

Juta je štýlový, odolný a úplne prírodný materiál. Jutové koberce pomôžu posunúť akékoľvek prostredie na vyššiu úroveň, či už ide o spálňu alebo obývaciu izbu vo vašej domácnosti. Osviežte akýkoľvek priestor jutovým kobercom, ktorý je vyrobený z materiálu, ktorý je mäkký pod nohami. Ďalšia výhoda juty? Je pomerne jednoduchá na údržbu. Na tvrdých vláknach juty sa špina neudrží – voľne spočíva na tkanine. Pri správnej starostlivosti vám jutové koberce vydržia dlho.

Možno si teraz kladiete otázku: Sú jutové koberce jednoduché na čistenie? Čistenie jutového koberca alebo akéhokoľvek iného koberca z prírodných vlákien nie je náročné – ale je odlišné od údržby syntetickej alternatívy. Jutové koberce sú skvelou voľbou pre väčšinu priestorov vášho domova, ale nezabudnite: nie sú vhodné do priestorov s vysokou vlhkosťou (vyhnite sa kúpeľniam).

Môžu jutové koberce navlhnúť?

Pokiaľ ide o jutu, voda je vaším priateľom len v malých dávkach. Premočenie alebo poliatie jutového koberca hadicou by mohlo viesť k jeho ďalšiemu poškodeniu. Namiesto toho vyskúšajte tieto triky:

Čistenie jutových kobercov

Účinnou metódou čistenia jutového koberca je bodové čistenie. Postup je nasledovný:

 1. Čisté biele papierové alebo látkové utierky ihneď po rozliatí pevne zatlačte do koberca a postupujte smerom od vonkajšej strany rozliatia dovnútra, aby ste zabránili jeho rozšíreniu. Pokračujte v utieraní – utierajte, netrite – až kým sa vlhkosť neprenesie na uterák.
 2. V prípade pevných škvŕn zoškrabte pevné časti tupým nožom alebo pilníkom na nechty. Potom postupujte podľa kroku č. 1.
 3. Červené víno a paradajkovú omáčku utrite bielou utierkou navlhčenou sódou, aby ste neutralizovali rozliatu tekutinu a odstránili prípadné škvrny.
 4. Nechajte zaschnúť. Mnohokrát škvrna zmizne. Ak sa tak nestane, skúste ju vyčistiť handričkou navlhčenou jemným mydlom alebo použite odstraňovač škvŕn. Okamžite vysušte fénom alebo ventilátorom.

Ako čistiť škvrny na jutových kobercoch pomocou prášku na suché čistenie

Pred použitím čistiaceho prostriedku na koberce ho vyskúšajte na nenápadnom mieste jutového koberca. Potom suchý čistiaci prostriedok na koberce vytrepávajte na škvrnu, kým sa nezakryje. Suchý čistiaci prostriedok na koberce pretrite cez jutový koberec vo všetkých smeroch. Po vyčistení kefou zabaľte miesto ďalšou hrsťou suchého čistiaceho prostriedku na koberce.

Počkajte, kým plocha úplne nevyschne. V prípade mokrých škvŕn to môže trvať aj celú noc. Čistiaci prostriedok na koberce pri schnutí zosvetlí na bledú, zlatistú farbu. Po vyschnutí jutový koberec dôkladne povysávajte.

Bez ohľadu na to, čo prichádza do kontaktu s vašim jutovým kobercom, je dôležité čo najlepšie kontrolovať množstvo vlhkosti, s ktorou sa stretáva – najmä počas čistenia. Nikdy by ste nemali čistiť jutový koberec parou, používať mokrý šampón ani ho prať – a nepoužívajte ani žiadnu inú metódu, ktorá zahŕňa nasýtenie vodou na koberci z prírodných vlákien. Odporúčame vám použiť proces suchého čistenia!

ako čistiť vlnený koberec

Ako čistiť vlnený koberec

Vlnený koberec môže dodať eleganciu každej miestnosti a toto vlákno výborne skrýva nečistoty. To však môže byť aj nevýhodou, pretože časom môžu nečistoty opotrebovať prírodné vlnené vlákna a váš koberec bude vyzerať fádne. Aby ste tento dekoračný kúsok udržali v bezchybnom stave, potrebuje pravidelné čistenie povrchu a občasné hĺbkové čistenie. Tu je návod, ako čistiť vlnený koberec zhora nadol.

Existuje mnoho spôsobov, ako vyčistiť vlnený koberec, či už chcete len vytriasť drobky na povrchu z minulovíkendovej večere, alebo potrebujete hĺbkové čistenie, aby ste sa zbavili rokmi usadenej špiny.

Vytrepte ho

Voľných čiastočiek sa zbavíte tak, že koberec a podložku pod koberec vonku dôkladne pretrepte. Ak chcete ísť ešte ďalej, zaveste koberec nad zábradlie na verande alebo terase a potom ho metlou rozotrite a zbavte nečistôt a zvyškov.

Vysávanie koberca

Minimálne dvakrát do mesiaca prejdite cez vlnený koberec vysávačom, aby ste povysávali čiastočky nečistôt. Len sa uistite, že váš vysávač nemá šľahaciu tyč alebo že šľahaciu tyč môžete vypnúť, pretože táto funkcia môže vytrhávať vlnené vlákna. Najlepšie je tiež používať vysávač, ktorý môžete nastaviť na výšku vlasu vášho koberca, aby ste predišli poškodeniu vlny. Po vysávaní jednej strany koberca ho otočte a vysávajte aj na druhej strane.

Bodové čistenie po neporiadku

Žiadny pocit nie je taký zničujúci ako vyliatie kvapky červeného vína alebo kávy na váš historický vlnený koberec. Rýchlo konajte a vyčistite škvrny, aby ste zabránili ich usadeniu, a to tak, že na škvrnu nanesiete čistiaci prostriedok na vlnené koberce.

Studená voda

Mnohé druhy škvŕn na vlnených kobercoch môžete vyčistiť použitím studenej vody. Vyhnite sa horúcej vode, ktorá môže vlnu poškodiť. Na rozliatu látku použite vlhkú handričku a následne ju utrite čistou, suchou handričkou.

Ocot

Ocot je účinný čistiaci prostriedok pre domácnosť, ktorý dokáže bezpečne vyčistiť rôzne škvrny na vlnených kobercoch, ako napríklad jedlo, víno alebo moč domácich zvierat.

 • Zmiešajte 1 diel destilovaného bieleho octu s ôsmimi dielmi studenej vody.
 • Primiešajte niekoľko kvapiek jemného čistiaceho prostriedku na riad.
 • Do octového roztoku namočte čistú handričku a potom ňou potrite rozliatu látku.
 • Rozliatu tekutinu utierajte suchou čistou handričkou, kým koberec nezaschne.

Soľ na čistenie kobercov

Pri tmavších škvrnách, ako je červené víno alebo ovocná šťava, nasypte na škvrnu soľ, ktorá začne absorbovať tekutinu. Keď sa soľ vstrebe do škvrny, naberte ju lyžicou a potom škvrnu pokropte studenou vodou. Pomocou handričky miesto utierajte, kým nie je úplne suché.

Drhnutie čistiacim prostriedkom

Konečne ste získali dokonalý historický vlnený koberec do obývačky, ale zistili ste, že už zažil lepšie časy. Niekedy môžete obzvlášť znečistený vlnený koberec osviežiť dobrým drhnutím, ale musíte k nemu jednoducho pristupovať s citom, aby ste zabránili poškodeniu.

 • Vo vedre na čistenie zmiešajte studenú vodu a 1-2 polievkové lyžice čistiaceho prostriedku na vlnené koberce.
 • Druhé vedro na čistenie naplňte obyčajnou studenou vodou.
 • Do roztoku čistiaceho prostriedku ponorte špongiu a potom ju vyžmýkajte.
 • Začnite v jednom rohu koberca a drhnite ho ľahkým tlakom.
 • Po každom prechode znečistenú špongiu opláchnite.
 • Druhú špongiu namočte do čistej vody, vyžmýkajte ju a potom prejdite cez oblasť, ktorú ste práve čistili saponátom, aby ste odstránili zvyšky mydla, ktoré môžu priťahovať ďalšie nečistoty.
 • Na utretie vlneného koberca použite uteráky, ktoré nasajú zvyšnú vlhkosť.
 • Vlnený koberec zaveste vonku na dosušenie.

Každoročne koberec vyparujte

Každých 12 až 18 mesiacov by ste mali naplánovať parné čistenie vlneného koberca, aby ste dosiahli čo najhlbšiu čistotu. Môžete si prenajať parný čistič a koberec vyčistiť sami. Ak sa však obávate poškodenia, pretože vysoké teplo a vlhkosť môžu vlnený koberec bez náležitej starostlivosti zničiť, môžete si na túto úlohu najať čističa kobercov.

ako čistiť koberec s dlhým vlasom

Ako čistiť koberec s vysokým vlasom

Koberce s vysokým vlasom sú rozhodne v móde, ale ich čistenie a starostlivosť o ne sa môžu zdať náročné. Ich údržba je však pomerne jednoduchá. Mať koberec s vysokým vlasom znamená vytvoriť v domácnosti retro atmosféru. Hrubý a mäkučký povrch je však príjemný pre vaše prsty, keď vstávate z postele. V obývacej izbe, pracovni alebo rodinnej izbe je svieži huňatý koberec fantastickým doplnkom v miestnosti. Rovnako ako skvelé miesto nad studenou dlažbou, laminátovou alebo drevenou podlahou. To je ideálne pre deti, ktoré sa radšej rozvalia pred televízorom alebo sa hrajú na podlahe.

Koberce shaggy majú dlhý, strapatý vlas, na ktorom je skvelá zábava ležať, ale trochu náročné ho prať. Ak vás zaujíma, ako lacno vyčistiť vlákna shaggy kobercov, nebojte sa, je možné to spraviť aj doma, pokiaľ im venujete veľkú pozornosť. Len sa najskôr uistite, že ste si skontrolovali štítky s informáciami o starostlivosti o koberec.

Odstránenie nečistôt

 • Koberec vytiahnite von. Zaveste ho cez zábradlie alebo plot.
 • Pomocou bočnej strany metly alebo násady mopu koberec udrite len tak silno, aby sa uvoľnila zachytená špina, prach a nečistoty.
 • Nechajte koberec niekoľko hodín na slnečnom mieste. Horúce slnečné lúče pomáhajú ničiť baktérie a roztoče, ktorým sa často darí v mäkkých predmetoch, ako sú posteľná bielizeň a koberce.

Vysávanie

 • Koberec s vysokým vlasom vysávajte podľa potreby, čo môže byť v priemere raz za týždeň, denne, ak ho každý deň používajú deti alebo domáce zvieratá, alebo raz za mesiac, ak sa po ňom zriedkavo chodí alebo sa na ňom hrá.
 • Ak má váš vysávač túto možnosť, nastavte čistiacu hlavu vysávača na vysoký vlas. Ak čistiaca hlavica nie je nastaviteľná, možno budete chcieť investovať do vysávača s takouto možnosťou, aby ste mohli regulovať sanie a aby hlavica ľahšie kĺzala.
 • Dôkladne povysávajte nečistoty. Nečistoty, ktoré zostanú na dlhých vláknach koberca, spôsobia ich rozpad alebo opotrebovanie. Na huňatý koberec nepoužívajte šľahaciu tyč ani výkonnú hlavicu vysávača. Vírivý pohyb môže zachytiť, vytrhnúť alebo vytrhnúť vlákna.
 • Prevráťte koberec, aby ste odhalili jeho tkanú spodnú stranu. Tento povrch vysávajte raz za mesiac alebo podľa potreby pomocou šľahacej tyče vysávača, aby ste odstránili viac nečistôt. Postavte sa na jeden okraj koberca a tlačte hlavu vysávača smerom od seba, aby ste zabránili nasatiu malého koberca do výkonnej hlavy. Ak je sanie príliš silné, nepoužívajte výkonnú hlavicu.

Suché šampónovanie

 • Na príležitostné osvieženie posypte koberec absorpčným granulátom na šampón na koberce.
 • Granule zapracujte alebo vmasírujte do koberca štetinami čistiacej hlavice vysávača bez zapnutia spotrebiča. Nechajte šampón pôsobiť po dobu uvedenú na štítku, čo môže byť približne jedna hodina.
 • Granule dôkladne povysávajte.

Čistenie parou

 • Ak nemáte parný čistič, prenajmite si ho – v prípade potreby – v požičovni.
 • Koberec s vysokým vlasom čistite parou raz alebo dvakrát ročne, keď sa znečistí alebo keď je zašpinený, pomocou parného čistiaceho stroja, horúcej vody z vodovodu a nepenivého čistiaceho prostriedku na koberce po vysávaní koberca.
 • Koberec vysušte pomocou ventilátora, ktorý naň bude fúkať vzduch niekoľko hodín. Koberce s dlhým vlasom absorbujú veľa vody a môžu zostať dlho mokré.

Príležitostné škvrny

 • Príležitostné rozliate tekutiny okamžite nasajte pomocou svetlej savej handry, napríklad bielej froté utierky na tvár alebo papierového uteráka.
 • Handru opláchnite, vyžmýkajte z nej väčšinu vody a použite ju na ďalšie zmáčanie rozliatej látky.
 • Skontrolujte, či sa na handričku stále nedostáva viac farby zo škvrny. Použitím bielej handry neriskujete prenesenie farby z handry na koberec.

eTip: Prečítajte si aj:

Ďalšie tipy ako čistiť koberce

Ako majiteľ domu alebo bytu s kobercom viete, že jednou z najotravnejších vecí, s ktorými sa treba vysporiadať, sú veľké škvrny na koberci.  Aj keď ste opatrní, je takmer nevyhnutné, že sa niekedy budete musieť vysporiadať s veľkými škvrnami a rozliatiami. Platí to najmä vtedy, ak máte malé deti alebo domáce zvieratá. Nehody sa stávajú. Preto je nevyhnutné, aby ste vedeli, ako vyčistiť koberec v okamihu, keď dôjde k rozliatiu.

1. Používajte roztok na ošetrenie škvŕn

Ak ste sa pokúsili škvrny vydrhnúť mydlom a vodou, ale nepodarilo sa vám ich odstrániť, možno je čas použiť roztok na ošetrenie škvŕn. V obchode je ľahko dostupné množstvo čistiacich prostriedkov na koberce. Ak však hľadáte prírodný spôsob čistenia koberca, skúste použiť niekoľko z nasledujúcich domácich prípravkov.

Gél na holenie

Ak sa chystáte použiť metódu s penou na holenie, jednoducho nastriekajte malé množstvo priamo na povrch škvrny. Musíte ho nechať pôsobiť na škvrnu 15-30 minút a potom ho jemne vydrhnúť a rozotrieť malou kefkou.  Predtým, ako začnete, namočte štetec do teplej vody, aby bol len mierne vlhký. Jemne začnite pohybovať kefkou sem a tam. Pri tom uvidíte, ako sa škvrna začne odstraňovať.

Ocot a jedlá sóda (alebo sóda bikarbóna)

Ocot je zložka, ktorá sa v domácnostiach používa na pomoc pri čistení už desaťročia. Kombinácia octu so sódou bikarbónou alebo jedlou sódou a striekanie roztoku na škvrnu môže pomôcť škvrnu úplne odstrániť. Podobne ako pri pene na holenie by ste mali roztok nechať na podlahe pôsobiť aspoň 15-30 minút, aby sa stihol vsiaknuť. Možno budete musieť roztok naniesť a drhnúť viackrát, aby ste všetko odstránili, ale tieto prírodné techniky často fungujú dobre.

2. Čistenie kobercov parou

Po odstránení škvŕn je čas na dôkladné parné čistenie kobercov. Na trhu je veľa dobrých značiek parných vysávačov. Ak si ho nechcete kupovať, môžete si ho prenajať v miestnom obchode so železiarskym tovarom alebo domácimi potrebami. Hoci tradičný vysávač funguje dobre a mal by sa používať pravidelne na odstránenie nečistôt, ktoré poškodzujú váš koberec, parné čistenie raz za niekoľko týždňov pomôže odstrániť veľa nečistôt, ktoré ani nie ste schopní fyzicky ani vidieť.

Pred začatím procesu čistenia koberca musíte do parného čističa pridať roztok. Hoci tieto prípravky predávajú rôzne obchodné domy a internetové obchody, je možné vyrobiť si vlastný s niekoľkými rôznymi prísadami, vrátane:

 • 3 šálky horúcej vody
 • 1 šálka čistiaceho prostriedku na riad
 • 1 šálka bieleho octu
 • 1 šálka obľúbeného zmäkčovača tkanín

Každú z týchto zložiek zmiešajte vo veľkej nádobe a potom čistiaci prostriedok nalejte do priestoru parného čističa. Po naliatí tekutiny do nádoby jednoducho zapnite parný čistič a začnite s ním pracovať na podlahe hore a dole. Nebude trvať dlho a uvidíte, aké čisté môžu byť tieto koberce z takejto jednoduchej úlohy.

3. Využívajte svoj vysávač a nástavce

Vysávač môže byť práve tým najvýkonnejším nástrojom vo vašom opasku na čistenie kobercov. Robíte častú chybu, že vysávate príliš rýchlo alebo nedostatočne často? Prach, čiastočky vlasov a množstvo nečistôt sa môžu na koberci nahromadiť v priebehu niekoľkých dní. Je dobré vysávať raz týždenne, ale ak máte domáce zvieratá, ktoré majú tendenciu línať, možno to budete musieť robiť dvakrát týždenne. Namiesto rýchleho prebehnutia sem a tam využite nástavce, ktoré boli pôvodne dodané s vysávačom, ako napríklad kefa na prach, predĺžený alebo pružný štrbinový nadstavec.

Flexibilný štrbinový nadstavec vám umožní ľahko sa dostať do ťažko prístupných rohov. Pomocou prachovej kefy sa môžete zbaviť vrstiev prachu, ktoré sa držia na nábytku alebo podlahových lištách. Predlžovací nástroj je dodatočným bonusom, ktorý vám umožní dosiahnuť na niektoré náročné miesta pod nábytkom, najmä ak nechcete pri každom vysávaní presúvať nábytok.

4. Odstráňte zápach pomocou prípravku v spreji

Aj keď milujete svojich domácich miláčikov, viete, že majú tendenciu zanechávať za sebou trochu zápachu, najmä keď počas dňa trávia čas odpočinkom a prechádzkami po podlahe. Ak sa o tento zápach nepostaráte, bude naďalej každým dňom silnieť a bude pomerne ťažké ho odstrániť.

ako odstrániť zápach koberca

Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako odstrániť pach vašich domácich miláčikov a zároveň zachovať príjemnú vôňu vašich kobercových podláh, najmä ak budete konať skôr ako neskôr. Vyrobte si vlastný prípravok v spreji s nasledujúcimi zložkami:

 • 100 g jedlej sódy
 • 50 ml vody
 • 50 ml bieleho octu
 • 50 ml ústnej vody (napr. Listerine)
 • 12 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu

Každú zo zložiek pridajte do pol litrovej fľaše s rozprašovačom a niekoľkokrát ňou zatraste, aby sa zmiešali. Rozprašujte ho na podlahy tak často, ako chcete, aby ste získali prírodný a účinný odstraňovač zápachu, ktorý je úplne bezpečný na použitie v blízkosti vašich domácich zvierat.

5. Investujte do rohoží a kobercov na dvere

Existuje mnoho proaktívnych metód, ktoré môžete použiť na ochranu vášho koberca pred znečistením v prvom rade.  Investovaním do niekoľkých z nižšie uvedených preventívnych metód a ich implementáciou budete môcť zabrániť tomu, aby sa väčšina nečistôt alebo úlomkov vôbec dostala na hlavné koberce vo vašej domácnosti.

Rohože na dvere

Na prednej a zadnej verande nechajte rohožku na dvere. To dáva každému, kto vstupuje do vášho domu, možnosť utrieť si topánky ešte predtým, ako vstúpi do vášho domu a vstúpi na koberec.

Koberce a chodbové behúne

Existujú rôzne druhy kobercov, ktoré môžu pomôcť ochrániť váš koberec. Zvážte použitie plošného koberca v miestnostiach, v ktorých sa bežne zdržiavate, ako aj chodbových behúňov na vysoko frekventovaných miestach vášho domova. Strategickým využitím týchto dodatočných kobercov môžete pridať bariéru, ktorá ochráni váš hlavný koberec pred znečistením alebo poškodením.

Tipy na dlhšie udržiavanie čistoty kobercov

 • Umiestnite rohožky pred a do všetkých vchodových dverí, aby sa zachytávala nečistota.
 • Pri dverách si vyzujte obuv, aby ste zabránili zaneseniu nečistôt.
 • Vysávajte niekoľkokrát týždenne.
 • Škvrny okamžite ošetrite.
 • Vymeňte alebo vyčistite filtre HVAC, aby ste zachytili prachové častice cirkulujúce vo vzduchu skôr, ako dopadnú na koberec.
 • Udržiavajte vysávač dobre udržiavaný a čistý, aby správne fungoval.
 • Ak máte domáce zvieratá, často ich kefujte a kúpte, aby ste ochránili koberce.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

 • Ako často by sa mali vysávať koberce?

Koberce vysávajte aspoň raz týždenne, a ak máte deti alebo domáce zvieratá, zvýšte vysávanie na dvakrát týždenne.

 • Kedy by sa mali koberce hĺbkovo čistiť?

Hĺbkové čistenie kobercov si naplánujte každých šesť mesiacov, či už si ich budete čistiť sami parou, alebo si najmete profesionálnu čistiareň kobercov.

 • Aká je priemerná životnosť koberca?

Koberec môže vydržať päť až desať rokov v závislosti od jeho typu a používania. Ak sa nachádza vo veľmi frekventovanej oblasti, nevydrží tak dlho.Ak ste hľadali aktualizovaný režim čistenia kobercov, dodržiavanie týchto piatich krokov je správny spôsob. Pokiaľ sa dostanete do rutiny, vaše podlahy by mali naďalej vyzerať čo najlepšie a dodať každej miestnosti osobitú atmosféru.

4.9/5 - (7 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *