Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri používaní práčky, tipy na údržbu

Stretli ste sa niekedy so situáciou, keď práčka medzi pracím cyklom zrazu prestala fungovať? Okrem chybnej práčky existuje aj veľa ďalších dôvodov, prečo vaša práčka prestala fungovať.

Chyby pri používaní práčky, ktorým sa treba vyhnúť

1. Preťaženie práčky

Toto je najčastejšia a zároveň najľahšie spozorovateľná chyba, ktorej sa dopúšťame pri používaní práčky. Najlepšie by bolo, aby sme sa jej určite vyhli. V prípade naliehavej potreby spoločne vyprať hromadu oblečenia skončíme s preťažením práčky. V takýchto prípadoch za to vaša práčka zaplatí svoju cenu.

  • Ľudia musia pochopiť, že stroj je vyrobený tak, aby zvládol konkrétnu kombinovanú váhu oblečenia a vody a ak bude používaný podľa svojich možností, bude fungovať najlepšie ako dokáže. Prílišné preťaženie stroja nič nevyrieši, pretože oblečenie nevyjde čisté a bude potrebné ho znovu vyprať.
  • Okrem toho preťaženie spotrebiča bude určite znamenať jeho zníženú životnosť. Niektoré tipy  v tomto článku na údržbu vašej práčky vám pomôžu dosiahnuť, aby váš spotrebič fungoval dlhé roky.

2. Neumiestnenie práčky do 100% vodorovnej plochy

Častý problém, s ktorým sa stretávajú mnohí. Zákazníci často zabudnú umiestniť svoju práčku na dokonalú vodorovnú plochu v čase inštalácie. Moderné práčky sú vybavené indikátorom hladiny, ktorý informuje, či je stroj v dokonalej rovine alebo nie.

  • Ďalšou chybou pri používaní práčky, ktorej sa treba vyhnúť, je ponechanie práčky na nerovnom povrchu, čo povedie k problémom s jej fungovaním. Takéto problémy spozorujete pri žmýkaní oblečenia.
  • Bubon môže vydávať určité zvuky alebo bude práčka generovať silné vibrácie. Takéto vibrácie môžu poškodiť motor alebo dokonca spôsobiť trvalú nerovnováhu.
  • Aby ste sa vyhli všetkým týmto problémom a udržali svoju práčku v dobrej kondícii, umiestnite stroj do správnej roviny, skontrolujte indikátor úrovne a až potom ho začnite používať. Môžete tiež zavolať odborníkov aby vám s inštaláciou pomohli.

3. Používanie nesprávnych nastavení

Toto je ďalšia častá chyba, ktorej sa treba vyhnúť, no dopúšťajú sa jej mnohí.

  • Pred obsluhou práčky by ste si mali pozorne prečítať návod na obsluhu. Pomôže to pri správnom pochopení nastavení. I keď sa programy ako oplachovanie a pranie zdajú ľahko pochopiteľné, je lepšie poslúchnuť návod na používanie pribalený predajcom a prečítať si celú príručku.
  • Vyjasnite si všetky svoje pochybnosti u odborníkov. Zvolenie nesprávnych nastavení nebude nijako výrazne brániť používaniu, ale môže to skončiť nedostatočným vypraním alebo dokonca poškodením odevov.
správne nastavenie práčky

4. Ignorovanie štítkov

Môžete mať aj najpokročilejšiu práčku na trhu, ale zatiaľ žiadna nedokáže prečítať štítky na látkach. Štítky pripevnené na topoch, košeliach, svetroch, bundách, nohaviciach alebo akomkoľvek inom oblečení označujú správne nastavenie prania, alebo podmienky pre dokonalé vyčistenie. Ich pripevnenie nepoškodí oblečenie a ich funkcia je veľmi dôležitá.

  • Dobrým spôsobom, ako sa o to postarať, je triediť bielizeň a dať podobné druhy oblečenie spolu. Nedávajte uteráky a topy do rovnakého prania, nedávajte spolu ani hodváb a ťažké druhy bavlny. Ďalšou vecou, ktorú neodporúčame robiť, je miešať svetlé tkaniny s tmavými, najmä tie, ktoré by mohli púšťať farbu.
  • Naozaj si nechcete dať prať bielu košeľu spolu s červenou a nájsť ju celú škvrnitú s červenkastými stopami.

5. Nechanie oblečenia v práčke dlho

Skladovanie odevov na pranie v práčke je v poriadku, ale po praní ich nenechajte vo vnútri. Ponechanie vlhkého oblečenia v stroji sa javí ako neškodný nápad, ale pre tento spotrebič je naozaj škodlivý.

  • Vlhké oblečenie a vlhkosť v bubne vytvárajú ideálne prostredie pre hromadenie baktérií a plesní. Zápach je navyše nevítaným bonus.
  • Hneď po vypraní oblečenie vyberte a nechajte dvierka otvorené 15 – 20 minút, aby sa vlhkosť odviedla. Tiež utrite práčku zvnútra hrubým uterákom, aby uterák nasiakol všetku prítomnú vodu.

6. Príliš veľa pracieho prostriedku

  • Logika, čím viac, tým lepšie nemusí nevyhnutne platiť pre množstvo pracieho prostriedku, ktoré používate v práčke. Ak ich dáte príliš veľa, vaše oblečenie bude drsné, penivé a stratí tiež lesk.
  • Nadmerné použitie čistiaceho prostriedku je navyše pre vašu práčku škodlivé, pretože nakoniec odstráni ochranný povlak z umývacieho bubna a vnútorných súčastí. To nakoniec povedie k poruchám práčky.
najlepší prací prostriedok

7. Nezabudnite vyčistiť dávkovače

Údržba práčky je pravidelnou záležitosťou. Plne automatické stroje sa zvyčajne dodávajú s dvomi alebo tromi zásobníkmi – zásobník na prací prostriedok, aviváž a na uskladnenie čistiacich prostriedkov. Mnoho ľudí zabúda pravidelne umývať práve tieto dávkovače.

  • Pretože dva z týchto dávkovačov (na práci prostriedok a aviváž) sú neustále v kontakte s vodou, ich nečistenie vytvára špinavé a lepkavé vrstvy ideálne na množenie baktérií alebo dokonca rias. To môže spôsobiť zdravotné problémy, pretože spotrebič bude naďalej prechádzať vodou cez baktérie v zásobníkoch až do bubna práčky a nakoniec i do vašej bielizne.

Základné tipy na údržbu práčky

Väčšina z nás sa spolieha na to, že práčky vykonajú namáhavú prácu za nás. Od oblečenia na bežné nosenie ako tričká, topy a nohavice až po ťažšie veci ako uteráky, posteľná bielizeň a záclony – tieto stroje náš život uľahčili a zlepšili. Je, preto logické udržiavať ich v dobrom stave.

Pravidelná údržba práčky prispieva k tomu, aby vydržala roky. Pravda je, že vy alebo vaša rodina môžete robiť väčšinu týchto vecí priamo u vás doma. Prečítajte si aj návod ako vybrať najlepšiu práčku, ich rozdelenie, výhody a nevýhody a omnoho viac. Tu je niekoľko tipov na údržbu práčky, ktoré vám pomôžu pri lepšej starostlivosti o ňu.

Hĺbkové čistenie

Ľudia očakávajú, že im ich práčky dajú vždy 100% výkon. Nie vždy to však tak je.  Po určitom čase sa začnú vyskytovať problémy a prania začnú strácať svoju účinnosť. Môžete si všimnúť, že vaše oblečenie už nie je po opraní tak čisté ako tomu  bývalo predtým, keď bol stroj nový.

  • Hlavným dôvodom je tvorba vodného kameňa, ktorý sa vyskytuje vo vode. To môže byť veľký problém v oblastiach s tvrdou vodou. V takom prípade by ste mali svoju práčku hĺbkovo vyčistiť ešte trochu viac, ako je bežné.
  • Používajte silný čistič, ktorý je schopný odstrániť všetok vodný kameň bez poškodenia kovových a plastového častého prístroja. To nemusí nevyhnutne znamenať, že si musíte kúpiť najdrahší čistič strojov na trhu, ale tiež sa neodporúča kupovať ten najlacnejší.
chyby pri používaní práčky

Čistenie gumového tesnenia

Gumové tesnenie je dôležitá súčasť vášho prístroja, ktorá je veľmi namáhaná a tak sa rýchlo opotrebováva. Gumené tesnenie lemuje hrany práčky/sušičky a chráni vaše oblečenie pred poškodením rovnako ako vaše ruky pred ostrými hranami.

  • Či už ide o práčku s predným alebo horným plnením, zakaždým, keď otvoríte dvierka, vnikne určité množstvo častíc mikro prachu. Tieto prachové častice sa zvyčajne zhromažďujú na okrajoch a stranách tesnenia.
  • Častice pracieho prostriedku a aviváže tiež zanechávajú zvyšky na tesnení. Tesnenie sa nachádza mimo bubna a i preto máme tendenciu ho úplne ignorovať. Malo by sa však pravidelne čistiť vlhkou handričkou, stačí raz týždenne.
gumové tesnenie na práčke

Ochrana povrchovej úpravy

Novo vyzerajúce a čisté domáce spotrebiče vylepšia vzhľad vášho domova. Stará práčka však zvyčajne nevyzerá dobre a môže dokonca zhoršiť vzhľad miestnosti alebo domu. Niektorí ľudia ignorujú tento aspekt a nezaujíma ich čistenie vonkajšej alebo hornej časti prístroja. Týmto trpia najviac práčky s predným plnením. Ich hladký horný povrch z nich robí magnet na najrôznejšie veci, ktoré sa na nich neustále zhromažďujú.

  • Ľudia zabúdajú, že napriek tomu, že sú práčky objemné, sú jemné a vyžadujú si náležitú starostlivosť, pokiaľ ide o ich pracovné schopnosti a vzhľad. Triky, vďaka ktorým bude stroj vyzerať stále ako nový, sú jednoduché.
  • Hornú a bočnú časť práčky očistite čističom skla, aby nedošlo k poškodeniu povrchovej úpravy. Údržba pred inštalovaného továrenského povrchu je najlepší spôsob, ako môžete udržať svoj stroj dlho jasný. Pokiaľ stroj nepoužívate, udržiavajte ho zakrytý a na jeho vrch neklaďte nijaké ťažké predmety. Zabráni sa tak vzniku škrabancov.

Ochrana pred obliatím

Práčky často tiež zhromažďujú zvyšky po rozliatí čistiaceho prostriedku. Napriek vášmu úsiliu používať najlepšie pracie a zmäkčovacie prostriedky na trhu, ich zvyšky sa časom lepia a začnú zle zapáchať. Najlepším spôsobom, ako tento lepkavý zvyšok vyčistiť, je utrieť ho jemným čistiacim prostriedkom na riad. Nezabudnite tiež vyčistiť vnútornú časť bubna vlhkou handričkou, pretože sa v nej časom vytvoria žmolky, zvyšky nečistôt a saponátov.

Otvorené dvere

Nezatvárajte dvierka práčky ihneď po použití. Toto je jeden z najväčších omylov, ktoré väčšina ľudí robí pri používaní prístroja. Myslia si, že pri nechaní otvorených dverí sa vo vnútri stroja usadzujú nečistoty a prach. To je do istej miery pravda, to však neznamená, že ju musíte okamžite uzavrieť.

  • Ponechanie dvierok otvorených 15 až 30 minút odstráni vlhkosť a zabráni hromadeniu plesní a baktérií. To tiež správne vysuší bubon a ochráni jemné časti pred poškodením spôsobeným vlhkosťou. Dobrým spôsobom, ako zabezpečiť, aby vnútorná strana neobsahovala vlhkosť, je utrieť ju hrubým suchým uterákom 15 – 30 minút po ukončení prania a zbaviť ju tak  zvyšnej vlhkosti.

Čistenie dávkovačov pracích prostriedkov a aviváže

Automatické práčky majú samostatné nádoby na prací prostriedok a aviváž. Tieto látky automaticky zmiešajú s vodou a nalejú ich do bubna. Ide o pomerne čistý proces, pretože nemusíte čakať, kým sa prací prostriedok zmieša s vodou a potom pridať oblečenie.

  • Avšak dlhodobé používanie týchto nádob bez náležitého čistenia z nich robí útočisko pre baktérie a koncentrované toxické prvky. Časom sa na dávkovačoch vytvára priehľadná a niekedy i jemne zelená textúra, ktorá je na dotyk nepríjemná.
  • Predstavte si, že sa vaše odevy perú v extrakte z týchto škodlivých baktérií. Znečistí to váš prístroj a ovplyvní taktiež kvalitu prania. Aby ste sa zbavili takýchto problémov, mali by ste dávkovače pravidelne čistiť.

Kontrola hadice práčky

Pre hladký tok vody smerom dovnútra aj von z pracky by ste mali dávať pozor na hadice prístroja. Poloautomatické aj automatické práčky majú tri hadice, z ktorých dve sú vstupné a jedna výstupná.

  • Skontrolujte či sú prívody správne pripojené k zdroju vody a, či nie sú prasknuté alebo netesné. Zabránite tak tiež plytvaniu vodou. Okrem toho nezabudnite občas skontrolovať stav výstupnej alebo odtokovej hadice.
  • Pretože odoberá špinavú vodu, vo vypúšťacom filtri sa často hromadia vlákna a častice mikrotkaniny, ktoré blokujú potrubie. V prípade takéhoto problému ho skúste odblokovať zavolaním odborného technika alebo odtokové potrubie úplne vymeniť za nové.

Čistenie filtra práčky

Poloautomatické práčky majú vo vnútri bubna filter na prach. Tento filter z práčky extrahuje žmolky a ďalšie častice nečistôt a zhromažďuje ich vo vrecku. Aj tento filter musíte raz za čas vyčistiť. Je to, preto, že ako náhle je filter plný, nie je schopný zachytávať nečistoty, ktoré zostanú vo vode. Tieto zvyšky sa vám zaseknú na oblečení a hromadia sa tiež v prístroji. To zase zníži životnosť vášho stroja a negatívne ovplyvní jeho výkon.

  • V niektorých extrémnych prípadoch môže tiež významne poškodiť pulzátor alebo miešač.
  • Nepredstavovali ste si, že vás takáto maličkosť môže stáť toľko, že? Začnite, teda s čistením filtra stroja najmenej raz do mesiaca.

Opatrné používanie

Vaša práčka môže mať vysoký prací výkon a výkonný motor, ale stále je to chúlostivé vybavenie. Vyžaduje starostlivú obsluhu a náležitú starostlivosť. Do práčky by ste nemali nasilu tlačiť oblečenie. Nie je to vaša cestovná taška, do ktorej môžete napchať viac vecí, ako je jej kapacita.

  • Ak vložíte viac ako odporúčané množstvo oblečenia, znamená to, že sa stroj nebude správne otáčať, čo ovplyvní kruhový pohyb bubna. Ostane vám čiastočne vyprané oblečenie. Okrem toho môže tiež poškodiť motor vášho stroja.
  • Chcete svoju práčku využívať naplno? Oblečenie dajte dovnútra podľa správnej váhovej kapacity a postupujte podľa pokynov v návode. V prípade akýchkoľvek pochybností zavolajte na zákaznícku podporu svojej značky.
čistenie práčky

Výber správneho pracieho prostriedku

Výber dobrého pracieho prostriedku na práčku závisí od vášho rozpočtu a konkrétnych potrieb prania. Niekto dáva prednosť použitiu pracích prostriedkov špecifických pre daný stroj, zatiaľ čo iní používajú bežné čistiace prostriedky. Nezabudnite, že použitý čistiaci prostriedok nesmie byť príliš drsný alebo silne zásaditý, pretože by to poškodilo časti stroja aj vaše oblečenie. Dbajte teda na výber správneho pracieho prostriedku.

4.4/5 - (8 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *