Ako zariadiť obývačku, moderný, bohémsky a škandinávsky nábytok

Zatiaľ čo proces zariaďovania priestoru tak veľkého, ako je vaša obývačka, môže pôsobiť skľučujúco, navrhnúť priestor, ktorý sa vám a vašej rodine bude páčiť z hľadiska formy aj funkcie, je jednoduchší, než si myslíte. Prinášame vám inšpirácie pri plánovaní konceptu obývacej izby. Je už na vás, či si zvolíte moderný dizajn alebo ste zástancom škandinávskeho štýlu. Takisto ponúkame nápady pre milovníkov boho štýlu.

ako zariadiť obývačku

Moderný nábytok do obývačky

Bez ohľadu na to, aký moderný je priestor, ak je nábytok v ňom nudný a nevýrazný, nebude sa cítiť ako v modernej obývačke. Či sa už chystáte zariaďovať priestranný dom alebo menší byt, z každého obytného priestoru môžete urobiť krásny moderný domov. Všetko, čo musíte urobiť, je usporiadať a zladiť aj všetky maličkosti.

Možno ste túto skutočnosť nevedeli, ale pokiaľ ide o zapôsobenie na ľudí, či už sú to vaši priatelia alebo rodina, prvý dojem bude ovplyvnený vašou obývacou izbou. Preto by ste sa mali zamerať na túto časť vašej domácnosti. Prinášame vám moderné kombinácie a zaujímavé inšpirácie, ktoré môžete okamžite zrealizovať. Ak ste hľadali článok, ktorý by bol nabitý takýmito informáciami, tak ste na správnom mieste.

tipy ako zariadiť obývaciu izbu

Pri popise interiérového dizajnu máme tendenciu často používať pojem „moderný“, ale používame ho skutočne správne? Mnohokrát sa pojmy moderný a súčasný zamieňajú, je však medzi nimi rozdiel. Moderný interiérový dizajn sa v skutočnosti zrodil z dizajnérskeho hnutia na prelome 20. storočia.

Súčasný interiérový dizajn hovorí viac o tom, čo je populárne tu a teraz a nesúvisí s nijakou konkrétnou dobou.

Charakteristika moderného interiérového dizajnu

 • Jednoduchý a nezdobený

Moderný interiérový dizajn, ovplyvnený nemeckou a škandinávskou architektúrou a dizajnom, je jednoduchý a nezdobený. Najdôležitejšou kvalitou tohto štýlu je funkčnosť. Forma je vždy za funkciou.

eTip: Stropná / nástenná lampa LARGO príjemne oživí a doplní moderné zariadenie každého obytného priestoru.

stropná lampa moderný štýl
 • Prírodné materiály a zemité tóny

Moderný interiérový dizajn zvyčajne zahŕňa aj použitie prírodných materiálov a neutrálnych alebo zemitých farieb. Napríklad nelakované drevo, kovy, koža a jednofarebné farby.

 • Jasné línie

V modernej architektúre a interiérovom dizajne sa kladie dôraz na menej kriviek a čistejšie vodorovné a zvislé línie. Konštrukčné prvky ako betón alebo nosníky sa taktiež často ponechávajú odkryté.

eTip: Príjemným oživením moderného štýlu môže byť aj biokrb na stenu RADIUS DESIGN COLOGNE.

biokrb na stenu
 • Prehľadné priestory

Ak máte radi prehľadné a ničím nerušené priestory, moderný interiérový dizajn, ktorý to zdôrazňuje, si jednoducho zamilujete. Preto by nábytok a bytové doplnky nemali pohltiť celý priestor

eTip:  Obývacia zostava KENDY 2, ktorá v sebe zahŕňa ideálne zladené prvky kovu a dreva.

moderná obývacia zostava
 • Prirodzené svetlo a nezdobené okná

V moderne zariadených domoch je prirodzené svetlo veľmi dôležité, preto je treba veľa okien, ktoré však zvyčajne nie sú zdobené.

 • Jednoduchý, funkčný nábytok

Moderný nábytok zdôrazňuje jednoduchosť, funkčnosť a nízke zariadenia s jasnými líniami. Je zvyčajne vyrobený z prírodných materiálov, ako je nelakované drevo, koža, oceľ, chróm alebo sklo. Aby bol nábytok považovaný za moderný, mal by byť tiež vyrobený z hladkých povrchov a musí mať málo odzdobných prvkov. Interiér doladíte aj výberom moderných nástenných hodín. Na začiatku hnutia modernizmu práve začali byť nábytkové továrne populárne a nahradili ručne vyrezávané a detailné kúsky.

eTip: Ultramoderná dizajnová knižnica RADIUS DESIGN s 10-timi poličkami vytvára dojem, ako keby sa knihy vznášali.

moderná knižnica

eTip: Moderná rohová sedačka SASSY. Táto elegantná rozkladacia sedačka so štýlovými nožičkami upúta už na prvý pohľad.

Ak si zariadite svoj domov vhodným nábytkom, neznamená to, že to budete musieť urobiť tak, akoby ste na mieste vysypali veľkú nepremyslenú hromadu dreva, kovu a doplnkov.. Veci môžu byť drahé a krásne, ale preplnené miesta nie sú príjemné pre oči. Takže ak chcete potešiť aj náročný pohľad dizajnových kritikov, dbajte na rozumné rozmiestnenie a nepreplnenie vášho priestoru.

moderná rohová sedačka

Moderná obývačka musí byť dokonale zladená a mali by ste vedieť, ako sa to robí. Všetko, čo musíte urobiť, je použiť svoj dekor tak, aby zvýraznil krásu miesta. Či už je to váza, stojan na kvety alebo víno, unikátny obraz alebo niečo iné, musíte to urobiť dobre. Synchronizujte všetko, čo bolo v dome takým spôsobom, aby ste to mali za pochodu čo možno najlepšie zladené.

eTip: Dizajn obývacej izby môžete osviežiť elegantným nástenným držiakom na fľaše s vínom.

nástenný držiak na fľaše s vínom

Nechajte sa inšpirovať aj našim ďalším článkom o moderných stojacích lampách.

eTip: Moderný a elegantný TV stolík Selene RTV. Obsahuje dve uzamykateľné skrinky po oboch stranách, zásuvku a otvorenú policu uprostred. Jeho výhodou je zadný otvor na jednoduché vedenie káblov. Moderný punc pridáva fakt, že skrinky sú bez úchytiek.

 • Jednofarebná paleta farieb

Pri modernom dizajne sa zvyčajne používajú jednofarebné farby. Hlavné farby sú zvyčajne čierna a biela a niektoré základné ako (žltá, červená a modrá) dopĺňajú základnú paletu.

eTip: Ručne maľovaný moderný obraz na stenu DeLUXE (ABSTRAKT).

ručne maľovaný moderný obraz na stenu

Boho štýl bývania

Boho štýl je ľahšie cítiť ako pochopiť. Je to opak minimalizmu, ako štýlu zdobenia domu rôznymi doplnkami. Nemusia byť v rovnakom štýle, alebo dokonca mať nejakú špeciálnu estetickú alebo materiálnu hodnotu. Hlavná vec je, že tieto veci máte úprimne radi a majú pre vás osobitný význam. Miešanie kusov nábytku a doplnkov z rôznych štýlov pravdepodobne nezničí integritu štýlu, pretože koncept eklektizmu je jednou z hlavných charakteristík tohto veľmi obľúbeného štýlu.

Dokonca je ťažké nazvať boho chic štýlom. Ide skôr o filozofiu, ktorá spája viacero štýlových konceptov. Nie je nezvyčajné, že si ľudia vyzdobia svoj domov jednoduchým výberom vecí, ktoré sa im páčia a nakoniec si uvedomia, že žijú v bohémskom interiéri.

bohémsky štýl izby

Stavíme sa, že ste už určite narazili na bohémsky dizajn. Je to jasná, vzorovaná a multikultúrna melódia nezabudnuteľných vrstiev a prvkov, ktoré pre ich jedinečnosť jednoducho nemôžete prehliadnuť alebo zabudnúť. Slovo „bohém“ označuje niekoho, kto je spoločensky nekonvenčný a často sa venuje umeniu, vďaka čomu je skvelou voľbou v oblasti interiérového dizajnu pre bohatý a radostný priestor plný vizuálneho záujmu a uvoľneného ducha.

Ale vďaka čomu je bohémsky štýl taký osobitý a životaschopný a ako ho máte reprodukovať, aby nepôsobil utláčajúco?

 • Jednoduchý základ

Ak chcete vytvoriť pevný základ, začnite jednoduchou základnou farbou pre každú izbu v bohémskom štýle. Teplé a zemité tóny vytvárajú dokonalé plátno. Ak sa rozhodnete pre neutrálny základ, umožní vám to nahromadiť výrazné farby a vzory pre dokonalý mix bez toho, aby pôsobil utláčajúco a hlasno. Nasýťte neutrálne tóny farbami tým, že základný tón utlmíte, aby ste vytvorili harmonickú a upokojujúcu oázu s moderným bohémskym dekorom. Ak sa rozhodnete pre jasný základný tón, môže byť príliš bohatý, bude pôsobiť chaoticky a určite vás rýchlo omrzí. Pokiaľ ide o životnosť, neutrálna farebná paleta je vždy dobrou voľbou.

eTip: Kusový koberec ARGENT.

boho štýl koberec
 • Rastliny

Rastliny dokonale zapadajú do bohémskeho štýlu, pretože sú cenovo dostupnou a ľahko zdrojovou metódou pri vytváraní uvoľnenej atmosféry a zároveň dodávajú miestnosti rozmer. Rastliny tiež vykonávajú dvojitú prácu čistením vzduchu pri pridávaní nových farieb bez toho, aby príliš zasahovali do zvyšku vášho dizajnu a pôsobili pletúco.

Závesné rastliny sú tiež vynikajúcim bohémskym doplnkom v každom bohémskom priestore a sú krásnym a zábavným spôsobom, ako pridať zaujímavosť a hĺbku. Buďte s kvetináčmi kreatívni a nezabudnite na tie, ktoré majú osobnosť a skvelý dizajn. Od jednoduchého tkaného závesného koša až po niečo viac ozdobené a sochárske – rozmanité rastliny v rôznych mierkach sú efektívnym spôsobom, ako oživiť váš bohémsky štýl.

eTip: Rám na fotografie Leonak sa neviete rozhodnúť, či obraz alebo kvet, tento dizajnový kúsok uspokojí potreby milovníkov BOHO štýlu a takisto toho škandinávskeho.

rám na fotografie bohémsky štýl

eTip: Ratanový kvetináč spolu s vyššou rastlinou prinesie do vášho domova kus sviežej prírody.

ratanový kvetináč
 • Hry so vzormi

Vrstvenie podobných vzorov musí byť jednou z najjednoduchších a nákladovo najefektívnejších metód osvojenia si bohémskeho štýlu a zároveň pridania dekadentnej noty do akejkoľvek oblasti. Od kontrastne vzorových kobercov až po farebné vankúše a prikrývky je kľúčové vloženie rôznych vzorov. Zabavte sa s mixom a tvorte kontrast s rôznymi vzormi, tvarmi, mierkami a štýlmi, aby ste ľahko vytvorili sviežu bohémsku atmosféru. Teda stále udržujte konzistentnú farebnú tému pre konzistenciu a zabránenie nesúvislému pocitu.

eTip: Ručne maľovaný obraz na stenu NUBIO (ABSTRAKT).

BOHO štýl ručne maľovaný obraz

eTip: Obojstranný prehoz na posteľ DecoKing Boho.

prehoz na posteľ bohémsky štýl
 • Nízko položený nábytok

Môže to znieť zvláštne, ale čím bližšie k podlahe ste, tým bližšie ste k vytvoreniu autentického domu v bohémskom štýle. Vyberte si odtiene, ku ktorým sa môžete stále vracať a ktoré môžete udržiavať so všetkými vašimi prvkami – najmä v tmavších a luxusnejších farbách, ako je bordová, smaragdovo zelená alebo tmavo fialová.

Ak zvažujete sedenie na podlahe, pre zaistenie pohodlia bude mať koberec príjemný východiskový bod doplnený vankúšmi rôznych veľkostí a štýlov. Prejdite miestne obchody a trhy so starožitnosťami (skvelé pre eklektický dekor s malým rozpočtom) pre pohodlné, časom opotrebované a milované vybavenie a dotvorte tak inteligentnú obývaciu izbu v bohémskom štýle, ideálnu pre zábavu.

Predstavte si pohovky s nízkym sedením, na ktorých je množstvo pohodlných plyšových vankúšov a s taburetkami pre ďalšie miesta na sedenie.

eTip: Rozkladacia pohovka BEZZA.

rozkladacia pohovka boho štýl

eTip: Taburetka Gigi, ktorá sa dá okrem sedenia využiť aj ako podnožka. Je potiahnutá veľmi príjemným plyšovým zamatom.

taburetka Gigi bohémsky štýl
 • Vyberte si zabavené veci

Materiály a nábytok by mali vyzerať, akoby už prežili celý život predtým, ako prišli do vášho domova pre väčšie čaro, pretože bohémsky štýl je o milovaných kúskoch, ktoré vyzerajú, akoby pochádzali zo vzdialeného trhu v exotickej krajine. Vyberte si kúsky, ktoré sa môžu pochváliť osobnou históriou (aj keď ste ich vyzdvihli v miestnej predajni a netušíte, odkiaľ pochádzajú), čím príťažlivejší je bohémsky dizajn, tým lepšie – aj v tých najmenších  priestoroch.

eTip: Ručne maľovaný obraz na stenu FABIO (kone).

boho štýl ručne maľovaný obraz
 • Vyhýbajte sa minimalizmu

Pri dekore v bohémskom štýle viac znamená naozaj viac, pretože tento štýl dizajnu nie je o prázdnych plochách a prázdnych priestoroch – vzhľad je predovšetkým o oddaní sa maximalizmu. To znamená, že dekor vašej bohémskej obývacej izby by mal byť plný skvelých nálezov, ale pre spálňu v bohémskom štýle naši návrhári odporúčajú zredukovanejší výber. Vložte osobnosť do celého svojho bohémskeho domu a uistite sa, že všetko, čo máte radi a čo ste v priebehu rokov zhromaždili je na očiach.

V bohémskom štýle ide o vrstvenie drobností a pokladov, ktoré majú rozprávať príbeh. Uistite sa, že máte dostatok povrchu a stien na zvýraznenie dekoru a vystavenie umeleckých diel. Dekor bohémskeho domu by však nemal pripomínať prepchatý dom. Všetko by malo mať miesto a účel, napriek tomu nemusíte byť veľmi opatrní pri umiestňovaní.

eTip: Ručne maľovaný obraz na stenu BUDHA.

maľovaný obraz na stenu BUDHA
 • Jasné farby

Keď hovoríme o bohémskom dekore, často si predstavíme jasné farby a výrazné odtiene. Od ružových, cez fialové, po oranžové a zelené – čím odvážnejšie, tým lepšie, pokiaľ ide o luxusný bohémsky interiérový dizajn. Tóny šperkov obzvlášť pasujú k bohémskemu dekoru a hlboké luxusné tóny okamžite vytvárajú príjemný priestor spôsobom, ktorý je exkluzívny pre bohémsky dekor domu. Zvážte obstaranie marockej posteľnej bielizne s hlbokým farebným odtieňom pre dekor spálne v bohémskom štýle a kontrastujte ju svetlou bielizňou pre úchvatný dekor spálne.

eTip: Vínové kreslo GLAM.

kreslo bohemský štýl
 • Kovy a zrkadlá

Kovové a zrkadlové povrchy sú charakteristickými znakmi bohémskeho interiérového dizajnu najmä pre to, aby sa moderná bohémska obývacia izba javila svetlejšie a väčšie. Kovy a zrkadlá tiež dodajú vašej miestnosti ústredné body spolu s každodenným kúzelným pocitom. Čo tak napr. vyskúšať si výrobu vlastného mozaikovo obloženého zrkadla a dekoratívnych doplnkov? Lucerny a svetlá s marockým dizajnom taktiež určite pridajú zaujímavý fokálny bod v bohémskom štýle. Ak sú zavesené nízko, zvýšia tiež pohodlie a vizuálnu zaujímavosť dekoru vášho bohémskeho domu.

eTip: Kovové dvojlôžko OSLO.

kovová posteľ
 • Vrstvy

V dekore bohémskeho štýlu vrstvite ozdobné predmety a textil; či už koberčeky, vankúše alebo prikrývky, pretože bohémsky štýl je predovšetkým o vrstvení. Vrstva jedného, dvoch alebo dokonca troch kobercov v rôznych štýloch a vzoroch pre bohatý vzhľad. Uvoľnené vibrácie bohémskeho štýlu budú dokonale zvýraznené aj vrstvami vankúšov a prikrývok.

Vrstvenie je tiež úžasný spôsob pre zakrytie nábytku, ktorý nemusí byť v najlepšom stave, pretože ho môžete zakryť viacerými textíliami, ktoré umocnia elegantný a štýlový vzhľad bohémskeho dekoru. Bohémsky dekor by mal na druhý, tretí a dokonca štvrtý pohľad odhaliť viac ako na prvý, pretože vrstvenie farieb, textúr a vzorov určite dodá hravý vizuálny efekt.

 • Umelecké doplnky

Doplnky by opäť mali pôsobiť dojmom, že ste veľa precestovali (aj keď to nie je pravda). Umelecké doplnky dodajú vášmu útulnému priestoru ďalšie záujimavosti a prispejú ku kultúrnym bodom rozprávania. Nebojte sa umeleckých kúskov, ktoré vyniknú a sú nezvyčajné. Ak ste nemali to šťastie precestovať svet a nazbierať drobnosti a darčeky na pamiatku z každého kúta sveta, vyberte sa do miestneho obchodu so starožitnosťami a nakúpte zaujímavé poklady na výstave.

Škandinávsky nábytok do obývačky

Škandinávsky dizajn obývacej izby je charakteristický z niekoľkých dôvodov: skromný, prehľadný priestor a veľmi vyhľadávaná kombinácia formy a funkcie vytvára esteticky príjemné, no zároveň praktické interiéry. Koniec koncov, kde je lepšie stráviť dlhé, svetlé letné dni alebo tmavé, chladné zimné večery.., potom obklopení čistými líniami, pohodlím a jednoduchosťou škandinávskej obývačky?

škandinávsky nábytok do obývačky

Minimalizmus môže byť trendy, ale existuje interakcia čistého dizajnu, ktorá nikdy nevyjde z módy – škandinávsky interiérový dizajn. Nie je vôbec jednoduché obmedzovať sa pri výbere dekoru a pritom stále vytvoriť útulný priestor. Tento štýl je tak populárny kvôli tomu, že prehovára k našim čistotným tendenciám, ako aj k našej túžbe žiť v príjemnom a pohodlnom prostredí. Chcete získať vzhľad, vďaka ktorému sú severské krajiny také známe?

Čo je škandinávsky dizajn?

Škandinávsky interiérový dizajn je minimalistický štýl, ktorý využíva kombináciu textúr a jemných odtieňov, aby elegantný moderný dekor pôsobil príjemne a príťažlivo. Zdôrazňuje jasné línie, užitočnosť a jednoduché zariadenia, ktoré sú funkčné, krásne a útulné.

 • Vyhrajte sa s prirodzeným svetlom

Škandinávsky interiérový dizajn je známy svojimi minimalistickými farebnými paletami sivých tónov, útulnými dôrazmi a neobyčajným moderným nábytkom. Dizajny sa často hrajú s prirodzeným svetlom, ktoré je v severských krajinách vzácnou komoditou.

eTip: Kreslo Benetto Lux v modernom škandinávskom štýle.

kreslo škandinávsky štýl
 • Pridajte kontrast

Vysoké kontrasty sú charakteristickým znakom škandinávskeho interiérového dizajnu. V bielej jedálni pomôže tmavý čierny sochársky nábytok vytvoriť dramatický a pôsobivý vzhľad. Moderný nábytok tiež kontrastuje so zdobenými architektonickými detailmi, ktoré sú bežné v historických budovách v severnej Európe.

 •  Vyberte si moderný nábytok

Aj v novovybudovaných súčasných priestoroch je kľúčový moderný nábytok. Sochárske časti taktiež dotvárajú organickejší pocit priestoru.

 • Vyberte si tlmené farby

Farby sú tlmené, odtiene slonoviny a šalvie. Ako minimalistické dekoratívne odtiene poslúžia čiernobiele fotografie, olivové ratolesti a malá mosadzná misa.

eTip: Posteľ Galia Soro.

posteľ škandinávsky štýl
 • Zahrňte farebné umenie v skupinách

Farebné umenie sa v škandinávskych interiéroch vyskytuje zriedka, ale keď ho tu nájdeme, tak býva v grafických skupinách, napríklad v sérii botanických výtlačkov. V jedálni je nábytok často jednoduchý: stoličky z polovice storočia a závesná komoda. Sviečky sú charakteristickým znakom hygge štýlu a často sa dodávajú v jednoduchých mosadzných svietnikoch.

eTip: Kusový shaggy koberec, ktorý je vhodný do škandinávsky ladených domácností.

škandinávsky štýl shaggy koberec
 • Útulný

Keď už hovoríme o hygge, severské štáty sa snažia začleniť túto filozofiu do všetkých aspektov ich výzdoby: čo najútulnejšie a najpríjemnejšie.

eTip: Praktické koše na bielizeň. Je ich možné využiť aj ako príjemnú dekoráciu, či už do spálne alebo kúpeľne.

kôš na bielizeň

Závesy môžu oddeľovať priestor na spanie, čo ešte viac zvyšuje útulnosť.

 • Zmes textúr

Obývacia izba môže byť vybavená jednoduchým nábytkom s jasnými líniami a tlmenými šedými tónmi, ktoré môžu ľahko pôsobiť chladne a nepríjemne. Ale vďaka útulnej zmesi textúr, ako je napríklad ovčia prikrývka, vankúš a kilim koberec vytvára príjemný pocit.

eTip: Vankúše oživia každú sedačku alebo kreslo v obývacej izbe, zútulnia priestor. Kožušinová napodobenina zvýrazní prírodný škandinávsky štýl.

vankúš škandinávsky štýl
 • Krb do rohu

Je známe, že škandinávske domy majú krby v rohu miestnosti – nie v stede steny. Usporiadanie sedenia je teda často navrhnuté podľa toho. Menej dôrazné stoličky sú bližšie ku krbu, zatiaľ čo pohovky sú spravidla ukotvené v strede miestnosti a nechávajú za sebou priestor na chodenie.

 • Použite teplé drevo

Teplé tóny dreva a sépiové odtiene sú populárne v škandinávskom interiérovom dizajne, pretože vďaka nim bude miestnosť slnečná a jasná bez použitia ohromujúcich jasných farieb. Šedobiele, sépiové a drevené tóny spolu vyzerajú dobre a vytvárajú príjemný a tlmený priestor.

eTip: Truhlica CORONA vosk použiteľná na viac spôsobov:

Spálňa – ako úložný priestor na uskladnenie posteľných obliečok, plachiet či vankúšov

Obývacia izba – ako dominantný konferenčný stolík, v ktorom môžu byť uložené deky, plédy alebo časopisy

Detská izba – ako odkladací box na hračky

drevený odkladací box
 • Vrstvená posteľná bielizeň

Škandinávci sú zruční vo vrstvení posteľnej bielizne tým najpríjemnejším spôsobom. To často zahŕňa zmes plátených obliečok, vlnených prikrývok a malú kolekciu vankúšov v tlmených rôznych odtieňoch jednej farby. Ikonické osvetlenie je bežné aj v škandinávskych spálňach, pričom k modernému vzhľadu sa často používa stropné svietidlo a nočná lampa.

 • Pridajte malé série farieb

Ak sa v škandinávskych interiéroch používa farba, je to často v malých sériách alebo jasných odtieňoch – takmer v štýle galérie. Napríklad vo svetlej a jasnej obývacej izbe môže byť neutrálny základ oživený kobercami a prikrývkami v modrých a fialových odtieňoch, zatiaľ čo rôzne umelecké diela poskytnú ostrý farebný nádych.

eTip: Pracovný stôl BS-140 dub sonoma / biela.

pracovný stôl škandinávsky štýl
 • Zmiešajte štýly dekoru

Aj keď sa viac zameriavajú na modernú stránku, škandinávske interiéry často obsahujú kombináciu období a štýlov, vďaka čomu pôsobí priestor vrstvene a útulne.

4.7/5 - (47 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Bývanie. Pridaj odkaz do záložiek.

2 thoughts on “Ako zariadiť obývačku, moderný, bohémsky a škandinávsky nábytok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *