Ako vybrať záhradný nábytok, drevené, kovové alebo ratanové sedenie?

Či už chcete záhradný nábytok, vďaka ktorému sa budete vonku baviť, alebo dáte prednosť ležadlám, aby vám vytvorili relaxačnú oázu hneď za dverami, náš sprievodca nákupom vám pomôže nájsť a udržiavať ten najlepší nábytok pre vás. Ale kde začať? Pokračujte v čítaní a objavujte typy a doplnky, ktoré potrebujete, odkiaľ nakupovať a ako sa starať o nový nábytok, aby ste nemuseli každý rok kupovať náhrady.

záhradne sedenie ratan
RATANOVÁ ZOSTAVA ROHOVÁ BORNEO (i-zahradnynabytok.sk)

Typy záhradného nábytku

Je dôležité vybrať si správny materiál pre záhradný nábytok. Prejdeme si štyrmi bežnými typmi a pre každý uvedieme zoznam kladov a záporov.  

Záhradný nábytok – inšpirácie

Ratanový záhradný nábytok

Ratanové terasové sedenie patrí medzi veľmi populárne. Existujú dva druhy ratanu – prírodný a syntetický. Oba ponúkajú tkaný štýl, ktorý vyzerá skvele v rôznych farbách a hodí sa do všetkých typov priestorov.

eTip (umelý ratan): Modulová ratanová zostava Sevilla (antracit). Najväčším bonusom tohto záhradného setu je to, že si ho môžete vyskladať úplne podľa svojich požiadaviek.

ratanový záhradný nábytok

Aj keď je prírodný prútený ratan silný a vyzerá skvele, nie je odolný voči poveternostným vplyvom, takže väčšina outdoorových možností bude vyrobená zo syntetickej polyetylénovej živice.

eTip: Luxusná ratanová zostava BORNEO

ratanová zostava do záhrady

Vysoko kvalitná živica je mimoriadne odolná proti poveternostným vplyvom, čo ju robí vynikajúcou pre záhradný nábytok po celý rok a bude lacnejšia ako prírodné varianty. Ale ak žijete v oblasti, kde pravidelne mávate silné vetry, budete pravdepodobne potrebovať úložný priestor, pretože živicový ratan je ľahký a môže byť náchylný na prevrátenie.

Ak však stále túžite po prírodnom prútenom ratane, musíte sa uistiť, že ho máte kde uložiť, keď sa nebude nepoužívať, aby sa nepoškodil prírodnými živlami.

Klady ratanového záhradného nábytku

 • Silný a odolný 
 • Pekný 
 • Dodáva sa v rôznych štýloch a farbách  

Zápory ratanového záhradného nábytku

 • Nie je dostatočne ťažký na to, aby vydržal silné vetry
 • Prírodný ratan nie je odolný voči poveternostným vplyvom 
 • Môže byť drahý 

Drevený záhradný nábytok

Drevo je skvelá voľba, ak máte prírodnú tému. Ak zvolíte správny typ, bude to robustný a odolný doplnok do vašej záhrady. Mäkké drevo, ako je borovica a céder, bude stáť menej, ale je vhodnejšie na zariadenie interiéru a bude vyžadovať neustálu ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Drahšie tvrdé drevo, ako je tík a eukalyptus, vydrží dlho a pokiaľ je každoročne ošetrené olejom a farbou, mali by zvládnuť počasie vonku.  Pozrite si ponuku dreveného záhradného nábytku.

eTip: Drevené záhradná zostava NAXOS z masívu. Jeho najväčšou výhodou je možnosť zloženia podnože, čím ho môžete ľahko poskladať a zazimovať v záhradnom domčeku.

drevený nábytok z masívu do záhrady

Klady dreveného záhradného nábytku

 • Odolný 
 • Robustný 
 • Neudržiava teplo – žiadne spálené nohy počas slnečného dňa
 • Vyzerá prirodzene 
 • Môžu byť namaľovaný alebo nalakovaný rôznymi farbami  

Zápory dreveného záhradného nábytku

 • Vyššia cena
 • Je potrebná ročná údržba a starostlivosť

eTip: Drevený balkónový set Fieldmann FDZN 4010 Alice . Poskytuje príjemné sedenie vďaka ergonomickému dizajnu. Vyrobený je z dreva tropickej akácie.

Kovový záhradný nábytok

Ak hľadáte niečo, čo si nevyžaduje veľa údržby a je odolné, kov by mohol byť pre vás. Je robustný a odolný voči poveternostným vplyvom – stačí si vybrať sadu odolnú voči hrdzi – a môže byť ponechaný vonku po celý rok. Väčšina z nich však bude mať vankúše, ktoré bude treba skladovať, keď je mokro alebo zima. Tiež musíte byť opatrní, aby ste sa nepopálili o materiál vo veľmi horúcom počasí.

Mnoho záhradných sedení má minimalistický dizajn, niektoré môžu byť skladacie, čo je skvelé, ak máte menšiu záhradu alebo balkón. Náklady sa líšia v závislosti od typu a veľkosti sady.

eTip: Záhradné ležadlo zero gravity s držiakom na pohár.

záhradné ležadlo

Klady kovového záhradného nábytku

 • Odolný
 • Nevyžaduje veľa údržby
 • Skvelý do menších priestorov

Zápory kovového záhradného nábytku

 • Počas slnečných dní sa prehrieva
 • Možno budete musieť kúpiť vankúše osobitne

Kovové sedenie je veľmi obľúbenou voľbou aj preto, že sa ľahko udržiava a viete ho zladiť s modernými plotmi.

eTip: Kovový záhradný set River.

kovovy zahradny set

Plastové záhradné sedenie

Plastový záhradný nábytok je vynikajúci, ak máte malý rozpočet. Nájdete veľa rôznych štýlov a tvarov za nízke ceny. Nemusia však byť také odolné alebo robustné ako iné materiály. Plast je odolný voči poveternostným vplyvom, takže by ste ho zime nemuseli skladovať. Extrémne horúčavy ho však niekedy môžu deformovať. Väčšina plastového nábytku sa taktiež dodáva zmontovaná.  Ak máte málo miesto, skúste si vybrať skladateľnú sadu, ktorá vám uľahčí ukladanie. 

Klady plastového záhradného nábytku

 • Lacné možnosti 
 • Skladateľné sady
 • Odolný voči poveternostným vplyvom 
 • Nevyžaduje veľa údržby 
 • Minimálna montáž 

Zápory plastového záhradného nábytku

 • Nie je ekologický 
 • Nie tak odolný alebo robustný ako iné materiály

eTip: Ďalšou možnosťou je voľba skleneného záhradného nábytku.

sklenený záhradný nábytok

Údržba záhradného nábytku

Udržujte svoj záhradný nábytok v špičkovom stave a vyhnite sa tak jeho každoročnej výmene podľa našich nižšie uvedených pokynov pre údržbu.

Starostlivosť o ratanový záhradný nábytok

Prírodný prútený nábytok by v ideálnom prípade nemal ostávať vonku. Ak tak urobíte, budete musieť drážky pravidelne čistiť kefkou, udržujte ho teda zakrytý a odložený, keď sa nepoužíva. Aj keď budete postupovať podľa týchto krokov, stále tu je šanca, že sa poškodí.

Syntetický ratan je však oveľa jednoduchší na údržbu. Môžete ho nechať vonku po celý rok, ale ak je to možné, uskladnite ho alebo ho nechajte zakrytý v extrémnych poveternostných podmienkach. Nevyžaduje si žiadnu zvláštnu údržbu, ale pravidelné čistenie mydlovou vodou ho udrží svieži. Vyhýbajte sa sedeniu na opierkach stoličiek a umyte a odložte všetky vankúše. 

Drevený záhradný nábytok a jeho údržba

Mäkké drevo bude potrebné raz ročne umyť prostriedkom na čistenie dreva a potom ho ošetriť lakom alebo farbou. Tvrdé drevo bude každý rok potrebné umyť mydlovou vodou, ale bude na ňom vidno vplyv počasia. Ak však chcete, aby váš nábytok zostal stále nový, môžete naňho taktiež aplikovať olej alebo lak. Nenatierajte však tvrdé drevo, pretože kvôli oleju zaschne nerovnomerne.

V ideálnom prípade by ste mali mať drevený nábytok zakrytý v chladnom alebo vlhkom počasí. 

eTip: Záhradný set Sabi -Int-

Starostlivosť o kovový záhradný nábytok

Väčšina kovového záhradného nábytku už je vybavená ochranným tmelom, ktorý zabraňuje hrdzaveniu, takže jediné, čo musíte urobiť, je čas od času ho umyť mydlovou vodou. Ak spozorujete, že sa na tmeli vytvárajú bubliny alebo praská, môžete ho kedykoľvek zbrúsiť a zakryť čerstvým ochranným lakom. Udržiavanie mimo zlých podmienok pomôže predĺžiť jeho životnosť. 

Udržiavanie plastového záhradného nábytku

Plast je jedným z najjednoduchších typov na údržbu. Všetko, čo musíte urobiť, je umyť špinu teplou mydlovou vodou. Biele plasty môžu časom začať trochu žltnúť. Na osvieženie ich môžete umyť roztokom. Pri extrémnom teple sa môžu niektoré plasty zdeformovať, takže je vhodné ich skladovať v tieni, keď je slnečno. Ďalšou možnosťou je vybrať hliníkovú záhradnú zostavu.

eTip: Modulová hliníková zostava GRENADA

najkrajšie záhradné sedenie

Doplnky záhradného sedenia a nábytku

Prejdeme si najobľúbenejšími typmi záhradných doplnkov a tým, ako sa o ne starať.

Slnečníky a podstavce

Existujú dva typy slnečníkov, tradičný slnečník a samostatne stojaci konzolový slnečník.   Tradičné slnečníky stoja priamo a zvyčajne prechádzajú otvorom v strede stola. Zatiaľ čo konzolové slnečníky sú voľne stojace, so zakriveným ramenom, ktoré sa vznáša nad vašim nábytkom. Za normálnych okolností s nimi možno manévrovať do rôznych pozícií. Niektoré obchody vyrábajú aj slnečníky, ktoré sa pripájajú k vonkajšej stene. Sú skvelou voľbou, ak máte málo miesta.

Podstavec je to, čo udržuje slnečník stabilný a na zemi. Niektoré slnečníky sa dodávajú s podstavcom, ale pre väčšinu si ho budete musieť zakúpiť zvlášť. Hmotnosť podstavca bude závisieť od veľkosti a typu vášho slnečníka. Napríklad tradičný slnečník okolo 2 metrov bude potrebovať hmotnosť podstavca najmenej 15 kg. Ale 4m konzolový slnečník bude potrebovať 50-kilový podstavec. Odporúčanú základnú hmotnosť si overte u dodávateľa.

Vždy sa uistite, či je váš slnečník pevne priskrutkovaný k podstavcu, a pri silných vetroch ho zložte a uschovajte na bezpečnom mieste. Ak vám slnečník navlhne, pred zložením ho nechajte úplne vyschnúť.

eTip: Milovníkom pohody a relaxu odporúčame závesné hojdacie kreslo Luna šedé.

Plachty na záhradný nábytok

Plachty na záhradný nábytok majú rôzne tvary a veľkosti alebo sa môžete rozhodnúť pre plachtu na mieru.  Vašim prvým krokom by vždy malo byť zmerať nábytok, aby ste získali plachtu, ktorá sa k nemu správne hodí. Napríklad pred meraním dĺžky, šírky a výšky stola by ste mali pevne zatlačiť všetky záhradné stoličky pod stôl.

Ďalej si budete musieť zvoliť požadovaný typ ochrany. Väčšina by sa mala rozhodnúť pre vodotesnú možnosť, ale môžete tiež nájsť plachty, ktoré chránia pred UV žiarením.

eTip: Príjemné upokojujúce chvíle vo vašej záhrade budete určite zažívať, ak si vyberiete záhradnú hojdačku.

záhradná hojdačka

Vankúše pre záhradný nábytok

Vankúše by mali nielen dobre vyzerať, ale aj poskytovať pohodlie a stabilitu pri odpočinku vonku. Uistite sa, že majú správnu veľkosť pre váš nábytok – vankúše, ktoré sa kĺžu alebo nezakrývajú celé sedadlo, neprispejú k lepšiemu oddychu. Zviazanie vankúšov je skvelým a ľahkým spôsobom, ako zabrániť ich pohýbaniu. Väčšinu vankúšov je najlepšie vziať dovnútra v chladnom alebo vlhkom počasí, aby ste sa vyhli plesniam.

Ak zaistíte, aby boli vankúše počas leta v tieni, zabránite tým vyblednutiu. Môžete sa tiež rozhodnúť pre textílie, ktoré sú vodotesné a odolné proti vyblednutiu. Tkanina Sunbrella je známa svojimi ochrannými výhodami, ale môže byť veľmi drahá. Dôležitá je aj výplň. Polyesterová výplň je lacná, ale časom sa sploští a nebude poskytovať dlhodobé pohodlie. Pena je o niečo lepšia, ale bude tiež závisieť od hustoty – čím vyššia hustota, tým lepšie.

Veríme, že sme vám pomohli s výberom najkrajšieho záhradného setu na terasu. Ešte si vyberte bazén, gril na drevené uhlie a môžete čerpať energiu vo vašej záhrade každý deň.

4.6/5 - (32 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

One thought on “Ako vybrať záhradný nábytok, drevené, kovové alebo ratanové sedenie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *