Stráca vaše telo kolagén a keratín? Tipy, ako si ho doplniť

kolagén

S pribúdajúcimi rokmi naše telo starne, čo sa prejavuje nielen na jeho vonkajšom vzhľade, ale aj fyzickej a psychickej kondícii. Veľkou príčinou týchto stavov je do značnej miery ubúdanie látok v tele, ktoré mu dodávajú potrebnú silu, pružnosť, krásu a energiu. Patrí medzi ne aj kolagén a keratín, ktorých nedostatkom môže naše telo trpieť, čo vedie k rôznym zdravotným problémom s pokožkou, nechtami a kĺbmi.

najlepší kolagén

Našťastie existujú spôsoby, ako môžete straty keratínu a kolagénu v tele vykompenzovať.

Zdravé potraviny, ktorých konzumáciou môžete podporiť tvorbu kolagénu v tele

Kolagén je bielkovina, ktorá tvorí základnú štruktúru väzív, kože, vlasov, nechtov a kĺbov. Jej hlavnou úlohou je poskytovať tkanivám v tele pevnosť, pružnosť a štrukturálnu podporu. S vekom sa však produkcia kolagénu v tele znižuje, čo môže viesť k strate elasticity kože a zhoršeniu stavu kĺbov.

Približne od 25. do 30. roku života začína naše telo o túto dôležitú bielkovinu postupne prichádzať. Uvádza sa, že od tohto obdobia ročne prichádzame o 1 % kolagénu, čo vedie k zníženiu elasticity kože, slabnutiu väzív a potenciálnym problémom s kĺbmi a kosťami.

Doplniť klesajúce hladiny je možné prostredníctvom výživových doplnkov, avšak aj určité potraviny môžu pomôcť podporiť tvorbu kolagénu v tele tým, že poskytujú živiny nevyhnutné pre jeho syntézu. Medzi takéto potraviny sa radia:

  • Potraviny bohaté na vitamín C: Dôvodom je, že práve tento vitamín je pre tvorbu a podporu kolagénu nevyhnutný. Pokiaľ preto chcete podporiť tvorbu tejto bielkoviny prirodzeným spôsobom, pravidelnou súčasťou vášho jedálnička by sa mali stať citrusové plody ako sú pomaranče, citróny, grapefruity, kiwi, brokolica, papriky, jahody a ďalšie ovocie a zelenina.
  • Potraviny obsahujúce aminokyselinu L-lyzín: L-lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorá je dôležitá pre syntézu kolagénu. Nájdete ju v rybách, v hydine, vajíčkach, sójových produktoch a orechoch.
  • Strava bohatá na zinok: Pri tvorbe kolagénu je nápomocný aj minerál Zinok, ktorý sa nachádza v kvalitnom mäse, morských plodoch, orechoch, semenách a celozrnných výrobkoch.

MSM

Ak si chcete cestu doplnenia kolagénu a keratínu v tele skrátiť, výživové doplnky sú ďalšie možné riešenie. Patrí medzi ne aj MSM od Biocare, známy ako metylsulfonylmetán, ktorý ponúka širokú škálu možných prospešných účinkov vrátane detoxikácie organizmu, posilnenia imunitného systému a napomáhania tvorbe bielkovín prostredníctvom síry.

Práve táto látka je nápomocnou pri tvorbe kolagénu a keratínu, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Navyše, síra je súčasťou niektorých dôležitých vitamínov, ako je biotín, kyselina lipová a tiamín, ktoré môžu prispieť k podpore celkového zdravia tela.

Potraviny bohaté na proteíny

Ak sa zameriame na keratín. Ide o štrukturálnu bielkovinovú zložku, ktorá je základom našich vlasov, nechtov, kože a iných tkanív. Vekom počet týchto látok v tele ale ubúda, preto je dôležité poskytnúť mu dostatočné množstvo živín, ktoré sú nevyhnutné pre jeho syntézu. Túto schopnosť majú aj nasledujúce potraviny:

  • Potraviny bohaté na proteíny: Nakoľko je keratín bielkovina, je dôležité konzumovať potraviny bohaté na proteíny. Sem patria mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, sójové produkty, strukoviny a orechy.
  • Potraviny obsahujúce biotín: Biotín, známy aj ako vitamín B7 alebo vitamín H, je dôležitý pre zdravie vlasov, kože a nechtov. Potraviny bohaté na biotín zahŕňajú vajcia, orechy, strukoviny a celozrnné obilniny.

Odborná starostlivosť ortopedickej ambulancie

Ak vám úprava jedálnička ani po určitom čase nezaberá a bolesti krížov alebo kĺbov pretrvávajú, prípadne sa ich intenzita zväčšuje, nečakajte a vyhľadajte odborníka, ktorým môže byť aj odborná ortopedická ambulancia Bratislava.

Ortopedické ambulancie a špecialisti na dermatológiu vám môžu ponúknuť špecifické rady a modernú liečbu pre rôzne problémy s kĺbmi, pokožkou, vlasmi a nechtami. Konzultácia s odborníkmi môže pomôcť identifikovať aj konkrétne príčiny problémov a navrhnúť účinné riešenia vo forme biologickej liečby či eliminácie rednutia kostí.

Možností máte naozaj viacero, je len na vás, akú cestu si zvolíte. Chronické a vážne stavy netreba podceňovať a situáciu čím skôr riešiť. Určte nič nepokazíte ani tým, ak do svojho života zaradíte viac fyzickej aktivity, ktorá prospieva nielen telu, ale aj vašej psychike. Článok má iba informatívny charakter. Každý organizmus je individuálny a môže reagovať na rôzne riešenia, prírodné doplnky alebo liečby odlišne. Pred začatím akýchkoľvek nových režimov starostlivosti o telo je nutné konzultovať vaše kroky s lekárom alebo odborníkom na výživu, aby sa zistilo, či sú vhodné pre vaše individuálne potreby a daný zdravotný stav.

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *