Sužuje vás bolesť krížov? Pravidelný pohyb je prekvapivo najlepšia prevencia

bolesť krížov

Uponáhľaná doba a čas na nás zanechávajú nemalé stopy. Veľkým problémom je stres, ktorého dlhodobý a silný vplyv spôsobuje viac citlivým ľuďom mnohé zdravotné komplikácie. S pribúdajúcim vekom a vplyvom okolia sa však z nášho tela strácajú aj životne dôležité látky, bez ktorých nie je organizmus schopný plnohodnotne fungovať. Platí to aj v prípade bolestí krížov, kĺbov, ktoré nielen pri sedavom zamestnaní, ale aj pasívnom životnom štýle dostávajú poriadne zabrať.

čo proti bolesti krížov

Nielen vek, ale aj minimálna fyzická aktivita, ktorej následkom naše telo naberá na vyššej hmotnosti, spôsobuje poškodenie a následné bolesti kostí, kĺbov a väzív. Avšak, napriek tomu, že sú tieto stavy pre človeka frustrujúce a obmedzujúce, existuje jednoduchý, dostupný a účinný spôsob, ako týmto situáciám čeliť. 

Prečo a kedy bolesti krížov vznikajú?

Bolesť krížov môže mať rôzne príčiny. Ako sme už spomínali v úvode, veľmi veľa stavov spôsobuje sedavý životný štýl, nedostatočná telesná aktivita, nadváha, ale aj zranenia, vek a genetika.

Nepríjemné bolesti krížov majú veľmi často neurologické príčiny, ako je napríklad stlačenie nervových koreňov v dôsledku hernie disku alebo stenózy chrbtice. Tieto stavy môžu spôsobiť výrazné nepohodlie a obmedzenia pohybu. Netreba však prepadať panike a myslieť na najhoršie, keď sa niekde dočítate, že ďalšou možnou príčinou bolestí môžu byť aj patologické procesy, ako je infekcia alebo nádor v chrbtici. V každom prípade nám akákoľvek bolesť v tele signalizuje, že v ňom nie je niečo v poriadku!

Ak ani po niekoľkých dňoch tieto stavy neprechádzajú, pretože telo má schopnosť sa vďaka jeho bunkám regenerovať a veľmi často uzdraviť samé, kontaktujte lekára, aby sa mohlo pristúpiť k adekvátnej liečbe a minimalizovať riziko ďalších komplikácií.

Viacerými štúdiami, ale aj praxou sa tiež potvrdilo, že aktívny životný štýl, zameraný na vyššiu fyzickú aktivitu, môže byť v prípade vzniku viacerých negatívnych stavov tela nápomocný a skvelou prevenciou, za ktorú nič neplatíte a nemá na organizmus vedľajšie účinky.

Pravidelný pohyb ako účinná prevencia

Aby vás bolesť krížov, kolien alebo kĺbov v akomkoľvek veku nezasiahla natoľko, že obľúbené ručné mlynčeky na kávu budete musieť z dôvodu obmedzenej pohyblivosti rúk vymeniť za automatický kávovar, skúste do svojho každodenného života zaradiť viac pohybu.

Pravidelný pohyb je cestou k prevencii a zmierneniu bolesti a zároveň skvelou terapiou pre vašu myseľ!

Cvičenia zamerané na posilnenie svalov a zlepšenie flexibility môžu zvýšiť stabilitu kĺbov a zmierniť ich zaťaženie. Aeróbne cvičenia, ako je chôdza, beh alebo plávanie, môžu podporiť zdravý krvný obeh a uvoľniť napätie vo svaloch, čím sa zmierni bolesť.

Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti je ďalším dôležitým faktorom, na ktorý by ste mali v tomto smere myslieť. Každý dodatočný kilogram váhy navyše zvyšuje zaťaženie na kĺboch, čo môže zhoršiť bolesti vekom opotrebovaných kostí a kĺbov.

Pravidelný pohyb a vyvážená zdravá strava môžu byť preto najlepším receptom k minimalizovaniu vašich bolestí. Samozrejme, nie je to tak rýchla cesta ako s liekmi, takže sa treba vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti. Pokiaľ si ale na pohyb vo svojom živote urobíte návyk, vašej fyzickej aj psychickej pohode to rozhodne len prospeje.Informácie poskytnuté v tomto texte slúžia len na informačné účely a nenahrádzajú odborné lekárske poradenstvo ani liečbu. Pred akýmkoľvek výberom a využitím nového cvičebného programu alebo liečby sa vždy odporúča konzultovať konkrétne kroky so svojím lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotným pracovníkom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy alebo ste predtým utrpeli zranenie

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *