Ako a kedy sadíme jesenný cesnak

Ak ste už vytiahli lopatku na narcisy a cibuľky tulipánov, majte ju po ruke aj na sadenie cesnaku. Cesnak je cibuľovina z čeľade Allium, do ktorej patrí aj cibuľa, pažítka a pór. Podobne ako mnohé iné cibuľoviny kvitnúce na jar, aj cesnak sa vysádza na jeseň. Na dosiahnutie najlepších výsledkov by sa cesnak mal sadiť koncom septembra až v polovici októbra.

sadíme jesenný cesnak
Sadíme jesenný cesnak

Pre naše podnebie je vhodná takmer každá odroda cesnaku. Napriek tomu existujú medzi jednotlivými odrodami určité rozdiely, ktoré je užitočné poznať pred výsadbou, a to najmä rozdiely medzi cesnakom s tvrdým a mäkkým krkom. Cesnak s tvrdým krkom má zvyčajne intenzívnejšiu chuť, ale neskladuje sa tak dobre ako odrody s mäkkým krkom. Z tohto dôvodu sa v obchodoch s potravinami predávajú väčšinou mäkké odrody cesnaku. Vysádzanie strúčikov z cesnaku zakúpeného v obchode sa môže osvedčiť, hoci vysádzanie strúčikov z neekologického cesnaku sa nemusí osvedčiť, pretože mohol byť ošetrený spôsobom, ktorý môže brzdiť jeho rast v záhrade.

Ďalší rozdiel medzi odrodami s tvrdým a mäkkým krkom? Cesnak s tvrdým krkom vždy vytvára stonku: dlhé, kučeravé stonky cesnaku, na konci ktorých sa tvoria semenné struky. Ak mäkký cesnak vytvára stonku, zvyčajne to znamená, že rastlina je v strese.

Preto nakupujte cesnak z miestneho overeného zdroja vo vašom okolí. Cesnak zo supermarketov nie je spoľahlivý a nemusí byť prispôsobený vašej lokalite. Môže byť vhodný na varenie, ale môže byť nositeľom chorôb, ktoré sa prejavia pri sadení. Chcete si byť istí, že cesnak, ktorý sadíte, dorastie do plnej veľkosti v oblasti, v ktorej žijete. Podobne ako narcisy a tulipány, aj cesnak sa vysádza na jeseň, pretože potrebuje chladné obdobie na spustenie rastu.

Ako zasadiť cesnak: 6 krokov

Chladné jesenné dni poskytujú cesnaku dostatok času na vytvorenie koreňového systému pred tým, ako nastane hlboké ochladenie.

Vyberte si miesto v záhrade na výsadbu

Majte na pamäti, že cesnak sa zberá v júli. Nájdite si slnečné miesto v záhrade, ktoré nebude viazať cennú plochu potrebnú na jarnú výsadbu. Cesnak je pomerne jednoduchá plodina na pestovanie, vyžaduje dobre odvodnenú, spoľahlivo vlhkú pôdu bohatú na kompost s neutrálnym až mierne kyslým pH. Odvodnenie možno zlepšiť výsadbou do vyvýšených záhonov. Uistite sa, že ide o pekné slnečné miesto, na ktoré dopadajú aspoň štyri hodiny slnečného svetla.

Ponuka záhonov

Najdôležitejším faktorom pri výsadbe je zabezpečiť, aby sa strúčiky cesnaku dostali do zeme na jeseň a aby záhradné záhony následne dostali dostatok izolačného mulča. Odporúča sa mulčovanie približne šesť centimetrov slamy, ale hodí sa aj drvené lístie a seno.

Záhradníci by mali dbať na to, aby zasiali zdravé strúčiky, ktoré sú veľké, pevné a stále zabalené v prirodzenom ochrannom papierovom obale. (Tieto strúčiky sa niekedy nazývajú semená, hoci rastliny cesnaku produkujú aj skutočné semená, s ktorými sa záhradníci nemusia obťažovať). Sadia sa tak, že sa zatlačia do hornej časti hrebienka z kyprej, hlinitej a dobre odvodnenej pôdy, až kým sa špička nezrovná s povrchom pôdy. Zasadenie strúčikov na vrchol malého hrebeňa pôdy pomáha zabezpečiť, aby sa im nedostalo takzvaných “mokrých nôh” a aby nezhnili.

Pripravte pôdu na sadenie cesnaku

Aby ste cesnak dobre naštartovali, pripravte pôdu najprv kompostom a vyváženým hnojivom.

Rozložte cesnak

Pri sadení cesnaku rozlomíte cibuľu na jednotlivé strúčiky. Na sadenie použite väčšie strúčiky. Cibuľky rozdeľte na strúčiky a zasaďte špicatou stranou nahor, približne 3 – 5 cm hlboko a 10 cm od seba. V riadkoch je vzdialenosť medzi nimi približne 20 cm. Na meter štvorcový by sa malo zmestiť približne 50 strúčikov.

Pomôcky na pestovanie rastlín

Záhon s posadeným cesnakom prikryte

Prikryte ho centimetrom alebo dvoma mulča, aby ste udržali vlhkosť, potlačili burinu a zabránili vyhrňovaniu počas ochladenia a oteplenia. Približne po šiestich týždňoch, keď sa objaví rast listov, ako aj niekoľkokrát počas jari prihnojte plodiny hnojivom, aby ste podporili silné a zdravé rastliny. Vyhnite sa používaniu dusíkatých hnojív v posledných mesiacoch ich vývoja, pretože podporujú mäkké cibuľky, ktoré sa dobre neuskladňujú a neležia.

eTip: Ak chcete mať ideálnu úrodu zeleniny, odporúčame vám vyskúšané a overené Vermaktiv hnojivo Stimul – Zelenina.

Kúpiť hnojivo na zeleninu

Starostlivosť o cesnak na jar

Odstráňte mulč od stoniek, aby ste zabránili hnilobe. Zalievajte počas suchých období, najmä na jar, keď sa obnoví rast. V prípade potreby sa môže vykonať bočná zálievka hnojiva, keď je rast listov približne šesť centimetrov vysoký. Cesnak začína vysielať stonky koncom jari. Stonky by sa mali zaštipnúť, aby sa do cibule dostalo viac energie a zväčšila sa jej veľkosť. Môžu sa konzumovať ako pažítka.

zber cesnaku
Zber cesnaku

Kedy zberať cesnak

Cesnak sa zbiera koncom júna až v polovici júla, keď spodné listy začnú žltnúť a na stonke zostane štyri alebo päť zelených listov. Tie sa stanú obalovými listami cibule. Ak sa strúčiky začnú oddeľovať, cibuľky sa nebudú dobre skladovať. Cesnak opatrne vyberte z pôdy záhradnými vidlami a opláchnite ho alebo použite suchú, mäkkú kefu na odstránenie pôdy. Umiestnite cibuľky na tienisté, dobre vetrané miesto, napríklad do garáže alebo pivnice, aby sa vysušili. Po niekoľkých dňoch podľa potreby skráťte stonky na dva centimetre.

Dôkladne očistené cibuľky umiestnite na tienidlo a nechajte niekoľko týždňov vytvrdnúť. Cesnak uchovávaný na suchom mieste s nízkou vlhkosťou mimo priameho svetla môže vydržať niekoľko mesiacov.

Na záver, aby sa cyklus obnovil, najväčšie a najzdravšie vyzerajúce cibuľky cesnaku je najlepšie uschovať na opätovnú výsadbu v októbri. Teraz je čas vychutnať si obľúbené jedlá s trochou domácej chuti!

Neprehliadnite:

4.8/5 - (5 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.