Ako a kedy sadíme jesenný cesnak

Ak ste už vytiahli lopatku na narcisy a cibuľky tulipánov, majte ju po ruke aj na sadenie cesnaku. Cesnak je fascinujúcou členkou čeľade Allium, ktorej rozsiahla rodina zahŕňa ikonické členy, ako sú cibuľa, pažítka a pór. Táto rozmanitosť cibuľovín prináša do záhrady jedinečné chute a úžasné zdravotné výhody. Medzi nimi nesmierne obľúbený cesnak, ktorý vám nielenže prinesie jedinečnú chuť a vôňu, ale aj niekoľko zdravotných výhod. Podobne ako mnohé iné cibuľoviny, ktoré oslavujú príchod jari svojimi kvetmi, aj cesnak má svoje miesto v záhrade a môže byť vysadený na jeseň, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Preto, aby ste si užili výnimočnú úrodu čerstvého cesnaku, je ideálne plánovať jeho výsadbu koncom septembra až v polovici októbra. V tomto článku sa dozviete, ako správne pestovať a starať sa o cesnak počas celej vegetačnej sezóny, vrátane zimy, aby ste mohli vychutnávať jeho bohatú chuť a zdravotné výhody.

sadíme jesenný cesnak
Sadíme jesenný cesnak

Ako sadiť jesenný cesnak

Pre naše podnebie je vhodná takmer každá odroda cesnaku. Napriek tomu existujú medzi jednotlivými odrodami určité rozdiely, ktoré je užitočné poznať pred výsadbou, a to najmä rozdiely medzi cesnakom s tvrdým a mäkkým krkom. Cesnak s tvrdým krkom má zvyčajne intenzívnejšiu chuť, ale neskladuje sa tak dobre ako odrody s mäkkým krkom. Z tohto dôvodu sa v obchodoch s potravinami predávajú väčšinou mäkké odrody cesnaku. Vysádzanie strúčikov z cesnaku zakúpeného v obchode sa môže osvedčiť, hoci vysádzanie strúčikov z neekologického cesnaku sa nemusí osvedčiť, pretože mohol byť ošetrený spôsobom, ktorý môže brzdiť jeho rast v záhrade.

Ďalší rozdiel medzi odrodami s tvrdým a mäkkým krkom? Cesnak s tvrdým krkom vždy vytvára stonku: dlhé, kučeravé stonky cesnaku, na konci ktorých sa tvoria semenné struky. Ak mäkký cesnak vytvára stonku, zvyčajne to znamená, že rastlina je v strese.

Preto nakupujte cesnak z miestneho overeného zdroja vo vašom okolí. Cesnak zo supermarketov nie je spoľahlivý a nemusí byť prispôsobený vašej lokalite. Môže byť vhodný na varenie, ale môže byť nositeľom chorôb, ktoré sa prejavia pri sadení. Chcete si byť istí, že cesnak, ktorý sadíte, dorastie do plnej veľkosti v oblasti, v ktorej žijete. Podobne ako narcisy a tulipány, aj cesnak sa vysádza na jeseň, pretože potrebuje chladné obdobie na spustenie rastu.

Tipy ako správne sadiť cesnak: 6 krokov

Chladné jesenné dni poskytujú cesnaku dostatok času na vytvorenie koreňového systému pred tým, ako nastane hlboké ochladenie.

Vyberte si miesto v záhrade na výsadbu

Majte na pamäti, že cesnak sa zberá v júli. Nájdite si slnečné miesto v záhrade, ktoré nebude viazať cennú plochu potrebnú na jarnú výsadbu. Cesnak je pomerne jednoduchá plodina na pestovanie, vyžaduje dobre odvodnenú, spoľahlivo vlhkú pôdu bohatú na kompost s neutrálnym až mierne kyslým pH. Odvodnenie možno zlepšiť výsadbou do vyvýšených záhonov. Uistite sa, že ide o pekné slnečné miesto, na ktoré dopadajú aspoň štyri hodiny slnečného svetla.

Ponuka záhonov

Najdôležitejším faktorom pri výsadbe je zabezpečiť, aby sa strúčiky cesnaku dostali do zeme na jeseň a aby záhradné záhony následne dostali dostatok izolačného mulča. Odporúča sa mulčovanie približne šesť centimetrov slamy, ale hodí sa aj drvené lístie a seno.

Záhradníci by mali dbať na to, aby zasiali zdravé strúčiky, ktoré sú veľké, pevné a stále zabalené v prirodzenom ochrannom papierovom obale. (Tieto strúčiky sa niekedy nazývajú semená, hoci rastliny cesnaku produkujú aj skutočné semená, s ktorými sa záhradníci nemusia obťažovať). Sadia sa tak, že sa zatlačia do hornej časti hrebienka z kyprej, hlinitej a dobre odvodnenej pôdy, až kým sa špička nezrovná s povrchom pôdy. Zasadenie strúčikov na vrchol malého hrebeňa pôdy pomáha zabezpečiť, aby sa im nedostalo takzvaných “mokrých nôh” a aby nezhnili.

Pripravte pôdu na sadenie cesnaku

Aby ste cesnak dobre naštartovali, pripravte pôdu najprv kompostom a vyváženým hnojivom.

Rozložte cesnak

Pri sadení cesnaku rozlomíte cibuľu na jednotlivé strúčiky. Na sadenie použite väčšie strúčiky. Cibuľky rozdeľte na strúčiky a zasaďte špicatou stranou nahor, približne 3 – 5 cm hlboko a 10 cm od seba. V riadkoch je vzdialenosť medzi nimi približne 20 cm. Na meter štvorcový by sa malo zmestiť približne 50 strúčikov.

Pomôcky na pestovanie rastlín

Záhon s posadeným cesnakom prikryte

Prikryte ho centimetrom alebo dvoma mulča, aby ste udržali vlhkosť, potlačili burinu a zabránili vyhrňovaniu počas ochladenia a oteplenia. Približne po šiestich týždňoch, keď sa objaví rast listov, ako aj niekoľkokrát počas jari prihnojte plodiny hnojivom, aby ste podporili silné a zdravé rastliny. Vyhnite sa používaniu dusíkatých hnojív v posledných mesiacoch ich vývoja, pretože podporujú mäkké cibuľky, ktoré sa dobre neuskladňujú a neležia.

eTip: Ak chcete mať ideálnu úrodu zeleniny, odporúčame vám vyskúšané a overené Vermaktiv hnojivo Stimul – Zelenina.

Kúpiť hnojivo na zeleninu

Starostlivosť o cesnak na jar

Odstráňte mulč od stoniek, aby ste zabránili hnilobe. Zalievajte počas suchých období, najmä na jar, keď sa obnoví rast. V prípade potreby sa môže vykonať bočná zálievka hnojiva, keď je rast listov približne šesť centimetrov vysoký. Cesnak začína vysielať stonky koncom jari. Stonky by sa mali zaštipnúť, aby sa do cibule dostalo viac energie a zväčšila sa jej veľkosť. Môžu sa konzumovať ako pažítka.

zber cesnaku
Zber cesnaku

Kedy zberať cesnak

Cesnak sa zbiera koncom júna až v polovici júla, keď spodné listy začnú žltnúť a na stonke zostane štyri alebo päť zelených listov. Tie sa stanú obalovými listami cibule. Ak sa strúčiky začnú oddeľovať, cibuľky sa nebudú dobre skladovať. Cesnak opatrne vyberte z pôdy záhradnými vidlami a opláchnite ho alebo použite suchú, mäkkú kefu na odstránenie pôdy. Umiestnite cibuľky na tienisté, dobre vetrané miesto, napríklad do garáže alebo pivnice, aby sa vysušili. Po niekoľkých dňoch podľa potreby skráťte stonky na dva centimetre.

Dôkladne očistené cibuľky umiestnite na tienidlo a nechajte niekoľko týždňov vytvrdnúť. Cesnak uchovávaný na suchom mieste s nízkou vlhkosťou mimo priameho svetla môže vydržať niekoľko mesiacov.

Na záver, aby sa cyklus obnovil, najväčšie a najzdravšie vyzerajúce cibuľky cesnaku je najlepšie uschovať na opätovnú výsadbu v októbri. Teraz je čas vychutnať si obľúbené jedlá s trochou domácej chuti!

Starostlivosť o cesnak počas zimy

Zima prichádza so svojimi výzvami pre záhradkárov a pestovateľov zeleniny, vrátane tých, ktorí sa venujú pestovaniu cesnaku. Cesnak je tradične známy svojimi zdravotnými výhodami a vynikajúcim chuťovým profilom, a preto je dôležité sa oň dobre starať aj v zimných mesiacoch. Prečítajte si rady týkajúce sa starostlivosti o cesnak počas zimy a ochrany pred mrazom a nepriaznivými podmienkami.

Výber správnej odrody

Pri pestovaní cesnaku, ktorý bude počas zimy v zemi, je dôležité vybrať správnu odrodu. Niektoré odrody cesnaku sú odolnejšie voči mrazom a nepriaznivým podmienkam než iné. Pred výsadbou sa poraďte s miestnym pestovateľom alebo záhradným centrom, aby ste sa dozvedeli, ktoré odrody sú najlepšie pre váš región.

Pravidelná starostlivosť

Starostlivosť o cesnak počas celého vegetačného obdobia je dôležitá, aby bol cesnak odolný voči zimným podmienkam. Uistite sa, že cesnak je dobre zalievaný a hnojený v priebehu rastovej sezóny. Silný a zdravý cesnak má väčšiu šancu prežiť nepriaznivé podmienky zimy.

Zabezpečte ochranu pred mrazom

  1. Mulčovanie: Pred zimou pokryte pôdu okolo cesnaku vrstvou mulča. Mulč zabraňuje výkyvom teplôt v pôde a chráni korene pred mrazom. Vhodným mulčom môže byť slama, kompost alebo listy.
  2. Krytie: Na zemi alebo nad rastlinami môžete vytvoriť dočasnú ochranu pred mrazom. Použite agrotextil alebo vliesový materiál, aby ste vytvorili ochranný kryt. Uistite sa, že tento kryt nie je priamo na rastlinách, aby ste predišli hnilobe.
  3. Závetrie: Ak máte možnosť, umiestnite cesnak do miesta, kde bude chránený pred studenými vetrami. Toto závetrie môže byť prírodné (napr. stromy) alebo umelé (napr. ploty).

Kontrola vlhkosti

Kontrola vlhkosti v pôde je kľúčová pre udržanie cesnaku zdravého počas zimy. V zimných mesiacoch je pôda obvykle menej nasýtená vodou, takže je dôležité monitorovať a prípadne dodatočne zavlažovať cesnak, ak je to potrebné. Nesmie sa však preliať, pretože prebytočná vlhkosť môže viesť k hnilobe.

Pozor na choroby a škodcov

Počas zimy môžu byť rastliny náchylnejšie na určité choroby a škodcov. Pravidelná kontrola cesnaku a jeho okolia vám umožní rýchlo odhaliť problémy a prijať opatrenia na ich riešenie.

Záver

Starostlivosť o cesnak počas zimy nie je náročná, ale vyžaduje si pozornosť a starostlivosť. Dodržiavanie týchto rád vám pomôže udržať vašu úrodu cesnaku zdravú a pripravenú na jarný rast a výsadbu. S primeranou starostlivosťou môžete mať čerstvý domáci cesnak aj v zimných mesiacoch, aby ste mohli vychutnať jeho chuťové a zdravotné výhody kedykoľvek.

Neprehliadnite:

4.8/5 - (6 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *